Kalisz: Scholowa Grand Prix dla Discantus

  • 28.01.2019, 12:28 (aktualizacja 29.01.2019, 07:21)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Scholowa Grand Prix dla Discantus
Zespół „Discantus” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, którym kieruje Barbara Czypul zdobył Grand Prix 41. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. W auli WPA UAM im. Prof. Jerzego Rubińskiego odbyła się gala finałowa, podczas której Harfy Eola wręczał laureatom m.in. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Jak każdego roku Kalisz, na blisko tydzień, stał się polską stolicą muzyki dawnej. Do miasta przyjechały zespoły wykonujące muzykę średniowiecza, renesansu i baroku. Artyści walczyli o najważniejsze w ich sztuce nagrody. Przez kilka dni rywalizowali o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola oraz bursztynową statuetkę.  Laureaci odebrali nagrody z rąk: Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Kalisza oraz przedstawicieli władz wojewódzkich, reprezentantów środowisk kulturalnych, jurorów, sponsorów i partnerów festiwalu.
Najwięcej powodów do radości miał zespół „Discantus” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, któremu jury, pod przewodnictwem dr Agaty Sapiechy, postanowiło przyznać Grand Prix festiwalu. Specjalne podziękowania otrzymała także Małgorzata Jackowska, prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”.
Uroczystego zamknięcia festiwalu dokonał prezydent Krystian Kinastowski, który podziękował wszystkim za wspaniałą muzyczną ucztę.
- Kaliskie święto muzyki dawnej dobiegło końca - mówi prezydent. - Serdecznie gratuluję laureatom festiwalowych nagród, ale też wszystkim - bez wyjątku - uczestnikom tegorocznej scholi. Dziękuję za waszą obecność i emocje, których nam dostarczacie. Za to, że również ja mogłem dołączyć do wyjątkowej, muzyczno-plastycznej scholowej rodziny. Gratuluję i dziękuję organizatorom, członkom festiwalowego jury, mecenasom i wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w przygotowanie kolejnej edycji festiwalu. Drodzy Scholowicze, mam nadzieję, że Kalisz ugościł państwa godnie i że z przyjemnością wrócicie tu za rok. 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” uważam za zamknięty!

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe