Poznań: Wielkopolska wieś ,,odnawiana’’ już od 10 lat

  • 28.01.2019, 10:46
  • Ryszard Binczak
Poznań: Wielkopolska wieś ,,odnawiana’’ już od 10 lat
Z okazji jubileuszu 10-lecia funkcjonowania regionalnego programu Wielkopolska Odnowa Wsi w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyła się konferencja regionalna, na którą bardzo licznie przybyli włodarze gmin oraz samorządowcy z terenu województwa. Dotychczas na realizację tego programu przeznaczono z budżetu własnego województwa ponad 27 mln zł.

Wielkopolska Odnowa Wsi służy aktywizacji i poprawie jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich Wielkopolski.

- Mija już 10 lat od uruchomienia przez Samorząd Województwa regionalnego programu odnowy wsi. W tym czasie dofinansowaliśmy realizację 1345 projektów na kwotę ponad 27 mln zł. Przekazane środki finansowe wzbogaciły wiele miejscowości o nowe place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska, o odnowione świetlice, parki i centra wsi. Osobiście jestem bardzo dumny z tego programu i cieszę się, że cały czas go rozwijamy - mówił podczas konferencji Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

W projekcie budżetu województwa na 2019 rok na realizację kolejnej edycji programu zaplanowano kwotę około 4 mln zł. W programie uczestniczy obecnie 1996 sołectw z terenu 186 gmin województwa wielkopolskiego. Istotną rolę w realizowanych przedsięwzięciach odnowy wsi odgrywa wkład własny mieszkańców w postaci wniesionej pracy, sprzętu lub materiałów.

W konferencji jubileuszowej oprócz samorządowców, którzy chcieli dowiedzieć się jak skorzystać z programu odnowy dla swoich miejscowości, udział wziął również Poseł na Sejm RP Ryszard Wilczyński, który jest prekursorem Programu Odnowy Wsi w Polsce i który wygłosił wykład pt. „Jak się wyróżnić czyli od projektu wyróżniającego do projektu przełamującego”.

- Każda wieś może mieć wiele wyróżników, lecz jednemu z nich nadaje się role wiodącą – może być inspiracją tematu wiodącego dla wsi. Najważniejsze, aby projekt, który chcemy realizować swoim oddziaływaniem dokonał przełomu w sytuacji rozwojowej danego miejsca – mówi poseł Ryszard Wilczyński.

W ramach Wielkopolskie Odnowy Wsi odbywają się 2 konkursy dotacyjne skierowane do sołectw poprzez gminy: „Pięknieje wielkopolska wieś” obejmujący dofinansowanie projektów dotyczących zagospodarowania przestrzeni publicznej na wsi; ,,Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw” obejmuje dofinansowanie zakupów wyposażenia świetlic i sal wiejskich, zakupów towarów służących kultywowaniu tradycji społeczności lokalnych oraz promocji wsi.

Trzeci konkurs pn. „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” skierowany jest do sołectw poprzez organizacje pozarządowe działające na wsi. Obejmuje wsparcie projektów służących zachowaniu dziedzictwa kulturowego, integracji mieszkańców, organizacji szkoleń, a także projektów polegających na wydaniu materiałów promujących sołectwo.

- Założenia programu obejmują obszary wiejskie Wielkopolski, które stanowią jej dużą część. Rozwój tych obszarów musi następować nie tylko poprzez pryzmat rolnictwa, ale uwzględniać powinien generowanie funkcji pozarolniczych ze szczególnym uwzględnieniem potencjałów lokalnych i ich specyfiki. Tu szczególnie ważną rolę odgrywać będzie aktywizacja środowisk wiejskich na rzecz rozwoju lokalnego - powiedział na konferencji Jarosław Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Od 2015 roku wdrażany jest system wsparcia uczestników programu
w opracowywaniu Sołeckich Strategii Rozwoju przy udziale moderatorów odnowy wsi, przeszkolonych przez Urząd Marszałkowski. Do tej pory opracowano strategie dla 656 sołectw. Dla środowiska wiejskiego bardzo ważnym elementem stał się ich osobisty udział w pomysłach na wieś XXI wieku.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe