Powiat Kaliski: Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny

  • 21.01.2019, 13:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny
1 lutego br. o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarta zostanie pierwsza w nowym roku wystawa czasowa pt. „Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny”.

Ekspozycja powstała w związku z obchodami jubileuszu „Osiemnastu i pół wieku Kalisza”. Przedstawia ona najcenniejsze zabytki archeologiczne z Kalisza i okolic ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Stacji Archeologicznej Instytutu Archeologii Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Na wystawie dominują monety, licznie znajdowane w dolinie Prosny.  Ilustrują one bogatą historię Kalisza i południowej Wielkopolski, od okresu epoki brązu po późne średniowiecze. Na ekspozycji można będzie obejrzeć unikatowe artefakty: celtyckie statery produkowane prawdopodobnie pod Kaliszem na przełomie er, monety i ozdoby z okresu cesarstwa rzymskiego związane z funkcjonowaniem „Szlaku bursztynowego”, liczne monety wczesnośredniowieczne, m.in. denar Bolesława Chrobrego z przedstawieniem starzały- pierwszą polską monetę, niezmiernie rzadkie denary Sieciecha- palatyna Władysława Hermana i emisje denarów krzyżowych księcia Zbigniewa- starszego brata Bolesława Krzywoustego, pochodzące z jednego z największych skarbów wczesnośredniowiecznych z terenu Polski ze Słuszkowa.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prelekcja Leszka Ziąbki i Adama Kędzierskiego pt.  ,,Historia monetami pisana. Najnowsze znaleziska monet w Kaliszu i Regionie” oraz koncert młodych muzyków  z zespołu ,,Alla Semibreve" z MDK, pod kierunkiem  Łukasza Pieniążka.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można zwiedzać do końca maja tego roku.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe