Ostrów: Nie daj się oszukać

  • 19.01.2019, 09:43
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Nie daj się oszukać
17 stycznia na terenie Ostrowa Wielkopolskiego doszło do kolejnych prób oszustw metodą „na wnuczka" i „policjanta”. Oszuści żądali 50 tysięcy złotych. Na szczęście nasi seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać.

Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego oszuści kilkukrotnie telefonowali na numery stacjonarne, podając się za wnuczka, policjanta, czy pracownika ZUS. Schemat działania oszustów był bardzo podobny; m. in. do 74-letniej kobiety zadzwonił oszust, który podawał się za wnuczka. Oszust informował, że wydarzyło się coś złego i pilnie potrzebuje 50 tysięcy złotych. Kobieta natychmiast zorientowała się, że dzwoni oszust i zakończyła rozmowę.
Policjanci otrzymali też informację, że do jednej z kobiet zadzwonił mężczyzna informując, że wkrótce przyjdzie do niej pracownik z ZUS-u i doręczy paczkę. Następnie po kilku minutach na ten sam numer zadzwonił nieznany mężczyzna i podał się za policjanta śledczego, informując, że chcą złapać oszusta, który przed chwilą do niej dzwonił. Na szczęście rozmowa została zakończona.
Tego samego dnia, do 80-latka zadzwoniła kobieta, która podając się za policjantkę prosiła o informację na temat posiadanych przez niego pieniędzy. Mężczyzna przekazał kobiecie, że zgłosi ten fakt policjantom z ostrowskiej komendy. Oszustka, prosząc by mężczyzna tego nie robił rozłączyła się.
Sprawcy wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny – tej bliższej i dalszej, przyjaciół, akwizytorów lub pracowników różnych instytucji, firm ubezpieczeniowych, administracji, poczty, energetyki itp., czy nawet za policjanta.
Coraz częściej jednak osoby starsze, słysząc o tych metodach działania oszustów, nie dają się nabrać. Dlatego, aby było ich jeszcze więcej, oprócz informacji, które przekazuje Policja, sami rozmawiajmy też z naszymi rodzicami, babciami i dziadkami. Ostrzeżmy ich nim będzie za późno.  
Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy - gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Sprawdźmy informacje w rodzinie, a gdy mamy podejrzenia co do przestępczego działania osoby, powinniśmy o zdarzeniu powiadomić Policję.
Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. W większości przypadków mamy numer telefonu do syna, córki czy wnuczka. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.
Nawet, gdy osoba podaje się za policjanta, warto zapytać, z jakiej jest jednostki. Po zakończeniu rozmowy również możemy to sprawdzić, dzwoniąc na numer alarmowy, czy informując o tym zdarzeniu naszego dzielnicowego.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów?
nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o gotówkę, ,
gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję - telefon 112,
jeśli, ktoś zapuka do naszych drzwi, przedstawiając się za pracownika jakiejś instytucji, zanim go wpuścimy, potwierdźmy to, dzwoniąc np. do tej instytucji lub prosząc o okazanie odpowiedniego dokumentu,
możemy również umówić się z nim na inny termin, zapewniając sobie w tym okresie obecność w naszym domu jeszcze kogoś innego z członków rodziny,
nie zawierajmy umów zanim się z nimi dokładnie nie zapoznamy,
KPP Ostrów

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe