Ostrów: Dwie nowe stacje roweru miejskiego

  • 11.01.2019, 07:15 (aktualizacja 11.01.2019, 07:36)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Dwie nowe stacje roweru miejskiego
Już w kwietniu tego roku w Ostrowie Wielkopolskim pojawią się dwie kolejne stacje roweru miejskiego. WUrzędzie Miejskim podpisana została umowa na ich zakup i montaż z firmą Nextbike. Stacje zamontowane zostaną na terenie Centrum Przesiadkowego oraz na ostrowskim Rynku.

Kolejne stacje rowerowe powstaną w ramach projektu "Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej" o wartości ponad 42 milionów złotych, na który miasto pozyskało niemal 32 miliony złotych dofinansowania.
- Dwie nowe stacje to w sumie 30 stanowisk oraz 20 rowerów. System roweru miejskiego, który funkcjonuje w Ostrowie będzie już zatem liczył 12 stacji i przekroczy łączną liczbę stu rowerów. Są chętni na korzystanie z Systemu Roweru Miejskiego, dlatego będziemy go systematycznie rozbudowywać. Chcemy, by finalnie nasz system liczył dwadzieścia stacji – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Ostrowski Rower Miejski został uruchomiony w 2017 roku. Początkowo składał się z dwóch stacji i 20 rowerów. System został znakomicie przyjęty przez mieszkańców, którzy korzystają z pojazdów nawet późną jesienią, w niskich temperaturach.
- Ostrowski system rozwija się bardzo dynamicznie. Ma już ponad 2 tysiące zarejestrowanych użytkowników, którzy korzystali z rowerów już ponad 10 tysięcy razy. Każda kolejna stacja zwiększa ilość wypożyczeń, ponieważ system otwiera możliwość dotarcia do kolejnej lokalizacji, ale także przybywa ilość użytkowników z lokalizacji, gdzie stacja powstała – tłumaczy Małgorzata Dzięcioł, członek zarządu Nextbike Polska.
- Warto wspomnieć, że Ostrów Wielkopolski posiada niezwykle przyjazną taryfę wypożyczenia rowerów. To aż cztery godziny darmowego korzystania z roweru. W wielu miastach jest on dużo krótszy – nawet 15 minut, co wymusza oddanie i kolejne wypożyczenie roweru na dłuższej trasie. Statystyki wypożyczenia są wówczas oczywiście wyższe, jednak to ostrowianie mają większy komfort korzystania z systemu – tłumaczy Jakub Giza, specjalista Nextbike ds. relacji z samorządami.    
W tej chwili trwa przegląd rowerów po długim sezonie i wykonanie niezbędnych napraw, tak, by na wiosnę mieszkańcy mogli cieszyć się niezawodnym sprzętem.
- Trzeba pochwalić mieszkańców Ostrowa, ponieważ rowery nie są uszkodzone, nie zdarzają się dewastacje – co nie jest normą w innych miastach. Po zimowym przeglądzie wrócą na miejskie ulice. Choć z założenia jest to rower miejski, mieszkańcy wykorzystują go również do dalszych wycieczek. Największa odległość od miasta, którą odnotował nasz system to 25 kilometrów. 4-godzinny czas bezpłatnego wypożyczenia roweru umożliwia tego typu wycieczki – zapewnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji, który na co dzień opiekuje się miejskimi rowerami.

Rowery miejskie będą dostępne od 1 marca 2019 roku. Dwie nowe stacje miesiąc później – od 1 kwietnia.


Stacje roweru miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim:
- Olimpijska (04.10.2017 r.),
- Dworzec PKP (04.10.2017 r.),
- MAHLE (17.08.2018 r.),
- Piaski (03.09.2018 r.),
- Kozi Borek (03.09.2018 r.),
- Pruślin szkoła (02.10.2018 r.),
- Targowisko (02.10.2018 r.),
- Urząd Miejski (02.10.2018 r.),
- Urząd Skarbowy (02.10.2018 r.),
- Galeria Ostrów (17.10.2018 r.).
- Centrum Przesiadkowe (01.04.2019 r.),
- Rynek (01.04.2019 r.).


 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe