×

Ostrów: Delegacja z Shanxi w Ostrowie

  • 07.01.2019, 12:23 (aktualizacja 09.01.2019, 07:43)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Delegacja z Shanxi w Ostrowie
Wymiana doświadczeń z zakresu rozwiązań energetycznych oraz gospodarki komunalnej – to główny cel wizyty delegacji z Chin z prowincji Shanxi w Ostrowie Wielkopolskim.

To już kolejna wizyta delegacji z Chin w Ostrowie Wielkopolskim. W 2017 roku miasto podpisało list intencyjny o nawiązaniu przyjacielskiej współpracy z dystryktem chińskiego miasta Chengdu.  Tym razem w Ostrowie przebywali goście z prowincji Shanxi uznawanej za kolebkę cywilizacji chińskiej. 
- Ostrów Wielkopolski jest otwarte na kontakty  z Chinami. Cieszę się, że jako cel państwa wizyty w Polsce wybraliście właśnie nasze miasto.  Wierzę, że spotkanie to -  jako doskonała okazja do lepszego poznania się i wymiany doświadczeń -  zaowocuje w przyszłości rozwojem obustronnych relacji oraz będzie ważnym wkładem w budowę trwałych i przyjacielskich relacji pomiędzy Polską a Chinami. Dostrzegamy wiele podobieństw w wyznaczanych przez nas celach, a także kładziemy nacisk na szeroko pojęty rozwój – powiedziała Ewa Matecka zastępca prezydenta Ostrowa.
Podczas wizyty delegacja zapoznała się ze strukturą oraz rozwiązaniami stosowanymi w gospodarce komunalnej w Ostrowie Wielkopolskim. Jednym z punktów programu była prezentacja działań z zakresu Ostrowskiego Rynku Energetycznego, które przedstawił Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego S.A.  Prezes CRK zaprezentował także rozwiązania z zakresu elektromobilności.
- Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. jest liderem i pomysłodawcą utworzenia Ostrowskiego Klastra Energetycznego. Idea stojąca za powołaniem klastra to stworzenie obszaru samowystarczalnego energetycznie, w którym odbiorcy energii będą zaopatrywani przez lokalnych wytwórców. Produkowania lokalnie energia ma skutkować również niższymi kosztami.  Idea Ostrowskiego Klastra Energetycznego spotkała się z dużym zainteresowaniem również na arenie krajowej, co zaowocowało udziałem Ostrowskiego Klastra w programie pilotażowym Polskiej Izby Magazynowania Energii- wyjaśnił Bartosz Ziółkowski.

Przewodniczący delegacji chińskiej - Chen Yongchang podkreślał praktyczną stronę wizyty oraz szanse na nawiązanie realnej współpracy.
- Chiny są jednym z krajów najintensywniej inwestujących w rozwój odnawialnych źródeł energii, stawiamy także na elektromobilność.  Podczas naszej wizyty chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o praktycznym zastosowaniu wdrażanych w Państwa mieście rozwiązań – szukamy zarówno podobieństw, jak i innowacyjnych  rozwiązań -  powiedział Chen Yongchang.

W spotkaniu uczestniczyli: Ewa Matecka zastępca prezydenta, Bartosz Ziółkowski prezes Centrum Rozwoju Komunalnego S.A., Mateusz Nycek radny Ostrowa Wielkopolskiego, Ewa Torzyńska naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, Ewa Janiszewska kierownik Biura Promocji Miasta oraz Jakub Tomalkiewicz  pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji.

 

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe