Powiat Ostrowski: Apel Niepodległościowy OSP w Jankowie Zaleśnym

  • 04.01.2019, 09:34
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Apel Niepodległościowy OSP w Jankowie Zaleśnym
Mieszkańcy Jankowa Zaleśnego, 30 grudnia ubr., uczcili pamięć swoich przodków, którzy walczyli i ginęli w walkach o wolność Ojczyzny.

Na zorganizowany Apel Niepodległościowy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy i Miasta Raszków poświęcony setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przybyli przedstawiciele samorządu z Raszkowa, Ostrowa i Krotoszyna.

Przed uroczystą mszą św., która rozpoczynała spotkanie, delegacja Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP zapaliła znicze na mogile Powstańców Wielkopolskich na miejscowym cmentarzu. O godz. 12 w kościele parafialnym w Jankowie Zaleśnym rozpoczęło się nabożeństwo, podczas którego upamiętniono bohaterów sprzed lat. Mszę św., którą odprawił proboszcz parafii ksiądz Jacek Piekielny rozpoczął śpiew Roty. Sytuację geopolityczną sprzed ponad 100 lat oraz krótki rys historyczny przybliżył burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak. W ramach kazania specjalny spektakl słowno – muzyczny z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowie Zaleśnym. Zaprezentowana inscenizacja historyczna zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach uroczystości. Spotkanie uświetniły poczty sztandarowe ze szkół oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Raszków oraz z miejscowości należących do parafii Janków Zaleśny(gminy Ostrów i Krotoszyn). Po mszy św. wszyscy udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się przy kościele. Spotkanie przy pomniku poprowadził prezes Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Raszkowie druh Marian Janiak, a referat okolicznościowy przedstawił wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowie, druh Andrzej Frąszczak. Podczas składania wieńców i zniczy bracia kurkowi z Roszek salwami armatnimi zakończyli uroczystość.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe