Ostrów: Ultrasonograf dla szpitala

  • 04.01.2019, 08:52 (aktualizacja 04.01.2019, 21:03)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ultrasonograf dla szpitala
Nowoczesny aparat ultrasonograficzny trafił na oddział ginekologii ostrowskiego szpitala.

- Nie ma bardziej nowoczesnych aparatów jeśli chodzi o urządzenia do ginekologii i położnictwa – powiedział Tomasz Gostomczyk kierownik oddziału Ginekologiczno-Położniczego ostrowskiego szpitala.

Urządzenie kosztowało około 300 tys. złotych.

– Ostatni nabytek to ultranowoczesny sprzęt. Stary aparat USG miał już ponad dziesięć lat i nie spełniał wymogów i standardów XXI wieku – mówił Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.

- Na pewno 2019 rok będzie dobry dla ostrowskiego szpitala pod względem zakupów i inwestycji, a ten zakup to dopiero początek. Cieszymy się, że zarówno w naszym budżecie znalazły się środki, jak i życzliwością wykazali się nasi wypróbowani sponsorzy. Dziś mamy powody do radości, bo szpital dysponuje urządzeniem, które podnosi standard usług medycznych – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Symboliczne przekazanie odbyło się 3 stycznia 2018 r. Urządzenie dostarczono już pod koniec grudnia 2018 roku. Zarówno lekarze, personel medyczny, jak i same pacjentki mówią, że jakoś obrazu ze starym sprzętem jest nieporównywalna. Widać na nim rozwój narządów i to, co dzieje się w naczyniach dziecka.

- Jest to aparat w pełni cyfrowy z bardzo szerokimi możliwościami, oprogramowaniem 3D i przede wszystkim ze znakomita funkcją Dopplera. Dziś położnictwo opiera się na badaniu ultrasonograficznym, a to badanie kwalifikuje pacjentki i płody do wcześniejszego lub późniejszego rozwiązania. Możemy opierać się nie na zwykłym, ale na dopplerowskim obrazie i na przepływach naczyniowych. Te dane decydują o naszej diagnozie. Dzięki temu możemy podejmować bardzo szybkie decyzje – powiedział Tomasz Gostomczyk.

Część środków na zakup USG to dar fundacji działającej przy spółkach byłego ZAP.

- Współpraca ze starostą i szpitalem bardzo dobrze się nam układa. Dziś przekazaliśmy usg, ale zakupiliśmy już ze środków naszej fundacji ZAP Zdrowie dwa urządzenia tzw. holtery do badania serca. My stawiamy na szpital i cały czas zbieramy pieniądze. Są to środki prywatne, firmowe, a także pochodzące z tzw. 1 procenta - powiedział Zenon Pawlak, prezes ZAP Kooperacja.

W 2018 roku na świat w ostrowskim szpitalu przyszło ok. 2000 dzieci. Oddział dysponuje 70 łóżkami, zatrudnionych na nim jest 11 lekarzy i 46 położnych.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe