×

Ostrów: Apteki dla seniorów i rodzin wielodzietnych?

  • 28.12.2018, 09:36 (aktualizacja 04.01.2019, 08:55)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Apteki dla seniorów i rodzin wielodzietnych?
Interpelację w sprawie zmian w prawie, które umożliwią aptekom udzielanie ulg i zniżek na leki posiadaczom Ostrowskiej Karty Seniora i Ostrowskiej Karty Rodziny 3+ złożył podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radny Mateusz Nycek, reprezentujący prezydencki klub „Przyjazne Miasto”.

- Obecnie przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne w związku z rygorystycznym zapisem o całkowitym zakazie reklamy aptek w konsekwencji wykluczają również apteki z udziału w programach społecznych, takich jak Karta Seniora czy Karta Rodziny 3+ - wskazał radny Mateusz Nycek.

Jak zaznaczył, mimo starań miasta oraz chęci ostrowskich aptekarzy posiadacze kart - ostrowscy seniorzy i rodziny wielodzietne - nie mają obecnie szans na zniżki i ulgi w aptekach. Ich udzielanie jest niezależne i od miasta i od aptek, gdyż zabrania tego prawo krajowe.

Radny Mateusz Nycek w swojej interpelacji zaproponował, aby Ostrów Wielkopolski, jako jeden z polskich pionierów i liderów samorządowej Karty Seniora i Karty Rodziny 3+, przekazał tą ważną kwestię na szczebel władzy krajowej. Zwrócił również uwagę,że procedowany obecnie rządowy projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego nadal nie rozwiązuje problemu, gdyż nie obejmuje w ogóle seniorów i samorządowych programów związanych z kartą seniora. - Tymczasem to właśnie seniorzy są grupą najbardziej zainteresowaną ofertą zniżek i ulg aptekach – podkreślił Mateusz Nycek (Przyjazne Miasto).

- Jestem przekonany, że głos Ostrowa Wielkopolskiego w imieniu wielu tysięcy seniorów i rodzin wielodzietnych może przyczynić się do zmian w ogólnopolskim prawie i w konsekwencji doprowadzić do zniżek i ulg w aptekach dla posiadaczy Ostrowskiej Karty Seniora i Ostrowskiej Karty Rodziny 3+, a także wielu podobnych programów społecznych w całym kraju – podsumował swoje wystąpienie radny Mateusz Nycek.

Odpowiadając na interpelację podczas sesji zastępca prezydenta Ostrowa Ewa Matecka podkreśliła, że radny Mateusz Nycek poruszył bardzo ważną sprawę, dotyczącą zarówno wielu mieszkańców jak i aptekarzy. Wiceprezydent Ewa Matecka poinformowała, że na bazie interpelacji radnego Mateusza Nycka władze miasta wystąpią do Rządu i Parlamentu z postulatem odpowiednich zmian w prawie, które otworzą samorządowe programy społeczne, takie jak Karta Seniora czy Karta Rodziny 3+, na możliwość udziału aptek i udzielania przez nie zniżek i ulg na leki seniorom i rodzinom wielodzietnym.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkanka Gminy
mieszkanka Gminy 07.01.2019, 13:39
a kiedy karty seniora w Gminie Przygodzice Panie Wójcie

Pozostałe