Kalisz: Za bilet zapłacisz kartą płatniczą

  • 23.03.2017, 13:45 (aktualizacja 23.03.2017, 13:53)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Za bilet zapłacisz kartą płatniczą
Szybko i bez udziału kierowcy, bo kartą płatniczą, tak niedługo pasażerowie będą płacić za bilety w kaliskich autobusach.

Po wdrożeniu innowacyjnego systemu opłat za bilety komunikacji miejskiej, Kalisz będzie jednym z czterech miast w Europie korzystającym z tego nowoczesnego system. Czy jest to jednak bezpieczne? Nowy system nie będzie drukował biletu, nie będzie potrzebnej dodatkowej karty. Po wejściu do autobusu będziemy wybierać odpowiedni bilet i zapłacimy zbliżając kartą płatniczą. W przypadku kontroli, uprawniony kontroler będzie mógł odczytać z karty, czy dokonano zakupu biletu, zbliżając do niej czytnik. Dariusz Grodziński, radny Rady Miejskiej Kalisza, mimo że zgadza się z innowacyjnym pomysłem przytacza pewne wątpliwości składając interpelację do prezydenta Kalisza. ''To w mojej ocenie krok do przodu, pójście z duchem czasu. Pomysł ten mi się podoba. Zaniepokoił mnie jednak fakt, że nie będzie drukowanych biletów czy potwierdzeń płatności, a kontroler ma sprawdzać uregulowane płatności czytnikiem, do którego trzeba będzie zbliżyć kartę. Zewsząd słyszy się ostrzeżenia dotyczące urządzeń, które mogą na niewielką odległość "ściągnąć" nam przez kartę zbliżeniową pieniądze z konta'' - pisze Dariusz Grodziński. Zanim zostanie uruchomiony nowoczesny system płatniczy, muszą zostać zamontowane terminale płatnicze, dzięki którym za przejazd zapłacimy poprzez zbliżenie kart płatniczej. Zarząd KLA jak i Mennica zapewniają, że nie będą mieli dostępu do stanu konta pasażera, ponieważ jest ono chronione tajemnicą bankową. System pobierze wyłącznie kwotę określoną przez pasażera podczas zakupu. Każda transakcja otrzyma unikalny identyfikator (token), co uniemożliwi wielokrotnego zakupu tego samego biletu oraz kilkukrotnym naliczeniem opłaty. Jak zatem udowodnić zakup za przejazd, jeżeli nie będzie biletu, ani paragonu? Kontrolę karty będzie wykonywać do tego osoba uprawniona, legitymująca się stosownym identyfikatorem, wyposażona w czytnik kontrolerski. Nikomu nie będziemy musieli dawać swojej karty. Wystarczy, że przyłożymy ją do czytnika, a kontroler otrzyma informacje o zakupie biletu za przejazd. Nie będzie w posiadaniu wrażliwych dla pasażera informacji. Mimo że nie ma jeszcze ostatecznego terminu wdrożenia nowego systemu płatności, to zarząd KLA ma bacznie obserwować pilotażowy proces wprowadzania tego systemu w Jaworznie, ze szczególnym naciskiem na pojawiające się problemy. - W Jaworznie system rozwija się dopiero od stycznia, to dopiero dwa miesiące. Nie podejmiemy żadnych ruchów wprowadzania, do czasu aż nie nabierzemy pewności, że system jest bezpieczny dla kieszeni mieszkańców, ale również zarządu spółki. Zależy nam na tym, aby był całkowicie bezpieczny - mówi Mariusz Wdowczyk, prezes Kaliskich Lini Autobusowych. Jedynym operatorem systemu Open Payment System dla komunikacji miejskiej w Polsce jest Mennica Polska S.A. To nowoczesne przedsiębiorstwo o 250-letniej tradycji, znane dzięki produkcji monetarnej.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe