Powiat Ostrowski: Podsumowanie bezpłatnych szczepień

  • 18.12.2018, 10:05
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Podsumowanie bezpłatnych szczepień
Zakończył się finansowany z budżetu powiatu ostrowskiego program szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Z możliwości darmowego szczepienia dzieci skorzystało ponad 170. dzieci.

Program profilaktyki zdrowotnej przeciwko zakażeniem pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w 2015 r. i 2016 r., zameldowanych na terenie powiatu realizowany przez ostatnie dwa lata. W każdym roku na ten cel przeznaczone zostało 100 tys. zł. Zarząd Powiatu Ostrowskiego ogłosił konkurs na wybór realizatorów programu profilaktycznego w każdej z gmin powiatu ostrowskiego. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu realizacja odbywała się na terenie miasta Ostrowa, Przygodzice, Raszków, Odolanów, Sieroszewice, Gminy Ostrów i Sośnie. Oferta z terenu Gminy Nowe Skalmierzyce został odrzucona ze względu na błędy formalne.

Jak mówił Tomasz Ziąbka przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu Ostrowskiego podczas podsumowania programu, szczepienia przeprowadzane były w czasie bilansu dwulatka, tak by zminimalizować uciążliwości związane z dojazdem dzieci do przychodni.

- To, co zmieniło się w stosunku do ubiegłego roku, to fakt, że wzrosła liczba dzieci, które zaszczepione zostały wcześniej ze środków rodziców lub wykonano szczepienia szczepionkami SANEPID-u. W naszym programie oferowaliśmy najlepszą z dostępnych na rynku szczepionek – powiedział Tomasz Ziąbka.

Program oferowany przez powiat wypełnił lukę rocznikową. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia dzieci urodzone od 2017 r. są obowiązkowo poddawane szczepieniu przeciwko pneumokokom. Oferta powiatu była także skierowana do rodziców, których nie stać było na komercyjne wykonanie szczepień zabezpieczających. Rynkowa cena oferowanej w programie szczepionki wynosi ok. 230 zł, udział w programie powiatowym pozwalał otrzymać ją za darmo.

- Szczepienie przeciw pneumokokom jest standardem europejskim. Jest to szczepionka, która zabezpiecza przeciwko bardzo ciężkim schorzeniom jak: zapalenie opon mózgowych i sepsa. Ale dzięki szczepieniom eliminujemy nie tylko te ciężkie choroby, ale także zapalenie płuc, zatok, ucha środkowego. Mamy nadzieję, że dzięki tej profilaktyce te choroby będą odchodzić do lamusa – powiedział Jaromir Grześkowiak, którego przychodnia brała udział w programie profilaktycznym.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe