Ostrów: MZGM gotowy na zimowe chłody

  • 18.12.2018, 07:05
  • Ryszard Binczak
Ostrów: MZGM gotowy na zimowe chłody
Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim jest przygotowany do sezonu zimowego. Jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu i wystąpieniem oblodzeń spółka MZGM - będąca zarządcą 235 nieruchomości, w tym 154 budynków stanowiących Wspólnoty Mieszkaniowe - podjęła czynności mające na celu przygotowanie się do sezonu zimowego.

- Trzeba pamiętać, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązki polegające m.in.: na uprzątnięciu błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości oraz usuwania nawisów i sopli z dachów – przypomina Zenon Musialski, prezes MZGM.
W przypadku budynków Wspólnot Mieszkaniowych dbanie o stan chodnika i otoczenia nieruchomości spoczywa na zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej. Nieodśnieżanie może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli na chodniku dojdzie do wypadku np. złamania. W takiej sytuacji poszkodowany może dochodzić odszkodowania z tytułu poniesionych szkód materialnych  i utraty zdrowia.
Spółka MZGM corocznie, na przełomie listopada i grudnia, przeprowadza przeglądy budynków, zarówno pod kątem wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania (węzłów cieplnych), jak również  zewnętrznego otoczenia budynków w celu zapewnienia bezpiecznego użytkowania w przypadku wystąpienia intensywnych opadów śniegu oraz mrozu. Spółka w tym celu zabezpiecza materiały, takie jak piasek i sól do odśnieżania dróg pieszych i chodników. Na budynkach montowane są specjalne pojemniki, w których gromadzony jest piasek do usuwania oblodzeń. Poprzez wewnętrzne uregulowania spółka wprowadziła system nadzoru i kontroli nad dachami zwłaszcza w zakresie likwidacji sopli i nawisów śnieżnych. Do prac polegających na odśnieżaniu dachów, usuwania oblodzeń i udrożniania rynien i rur spustowych wyłaniana jest zewnętrzna firma dysponująca odpowiednim sprzętem i  wykwalifikowaną kadrą.
- Przygotowanie budynków do zimy to nie tylko obowiązek, ale jest to jedyny skuteczny sposób na to, by uniknąć uciążliwych i drogich awarii w czasie zimy, ale przede wszystkim oszczędność na kosztach eksploatacyjnych – dodaje prezes Zenon Musialski.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe