Powiat Ostrowski: Kult pamięci

  • 18.12.2018, 09:30 (aktualizacja 18.12.2018, 09:43)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Kult pamięci
W Topoli Wielkiej odsłonięto w niedzielę pomnik ku czci 15. miejscowych bohaterów. Okazją jest 100. lecie Powstania Wielkopolskiego. Monument stanął dzięki inicjatywie lokalnej. Upamiętnia powstańczy zryw oraz żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej.

- Uważam, że jest to dobry moment na to, by naszym potomnym przekazać pamięć o dokonaniach tych ludzi - mówi kibicujący przedsięwzięciu Szymon Perz. - Sam wspominam dziś Józefa Zydorka - mojego dziadka, który walczył m.in. w Powstaniu Wielkopolskim oraz krewnych wojujących w armii Andersa. Oni wszyscy mocno przysłużyli się Polsce.
O tym, że życiorysy niektórych Topolan trafiły do podręczników historii, przypomniał z kolei Narcyz Perz, dając przykład Józefa Bartosika - ur. 20 lipca 1917 r. w Topoli Wielkiej kapitana marynarki i brytyjskiego kontradmirała (Rear-Admiral), który w latach 1938-1946 służył w polskiej Marynarce Wojennej jako morski oficer pokładowy. Podczas II wojny światowej był on oficerem artylerii na niszczycielach i krążowniku ORP „Conrad”. Po wojnie przyjęto go do Royal Navy, w której dowodził m.in. 5 Eskadrą Fregat i niszczycielem rakietowym HMS "London". Karierę zakończył w 1969 roku na stanowisku zastępcy szefa Sztabu Operacyjnego Sił Morskich (Naval Staff Operations). 
- Jestem wnukiem podporucznika Tomasza Ciupczaka - Powstańca Wielkopolskiego z Topoli Wielkiej, urodzonego tu w 1892 roku - mówi Jan Adamkiewicz. - Przyjechałem z jego córką, a moją mamą Marią. Cieszę się, że pamięć o powstańcach odżyła na nowo. Uważam, że kiedyś te sprawy były zaniedbywane. O zasługach powstańców cicho się mówiło, robiło zaś wtedy niewiele, by ich upamiętnić. 
W związku z tą imprezą w świetlicy wiejskiej w Topoli Wielkiej zorganizowano pokaz rodzinnych pamiątek z dawnych czasów oraz wystawę starych zdjęć i dokumentów. Akcję pilotowała Beata Bartosz, prezeska miejscowego stowarzyszenia "Quatro".
Uroczystość uświetniły: Grupa teatralna "Łzy Feniksa" Doroty Szmaj i Chór Parafialny św. Józefa - kierowany przez Jadwigę Smok.
- Mieliśmy tu okazję przeżyć niezapomniane i wzruszające chwile- mówił w Topoli Wielkiej wójt Krzysztof Rasiak. - Łza się w oku kręci, gdy ogląda się widowisko grupy teatralnej "Łzy Feniksa" lub słucha koncertu Chóru Parafialnego św. Józefa. Gdy występowaliście, na tej sali była cisza, która dla mnie jest dowodem, że wasz przekaz chwytał za serca. Za to Wam serdecznie dziękuję. 
Włodarz podziękował także za inicjatywę postawienia pomnika i organizację uroczystości. 
Szacuje się, że w Powstaniu Wielkopolskim wzięło udział ponad 100. mieszkańców całej gminy. Przygodzicki samorząd, chcąc pokazać, że o nich pamięta, ufundował dla krewnych uczestników powstania (zamieszkałych w gminie Przygodzice) pamiątkowe medale, które ozdobią mogiły bohaterów.  Tym razem wręczono pierwszą partię tych pamiątek.
Na pomniku w Topoli Wielkiej widnieją nazwiska Powstańców Wielkopolskich: Tomasza Ciupczaka, Jana Grzelaka, Franciszka Kaliny, Walentego Maleszki, Idziego Nowaka, Józefa Perza, Jana Wawrzyniaka, Józefa Zydorka, Józefa Bartosika oraz żołnierzy walczących podczas II wojny światowej u boku generałów Andersa i Maczka: Władysława Jeziornego, Wacława Kopy, Stanisława Nowackiego, Antoniego Nowaka, Walentego Zydorka, Stanisława Kyci.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe