Ostrów: Prezes nie dostał wyników kontroli, a radny mówił o nieprawidłowościach

  • 12.12.2018, 16:41 (aktualizacja 13.12.2018, 12:17)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Prezes nie dostał wyników kontroli, a radny mówił o nieprawidłowościach
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oddział w Kaliszu poinformował posła Jarosława Urbaniaka o częściowych wynikach kontroli przeprowadzonej w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie, nim protokół z owej kontroli trafił na biurko prezesa tej spółki.

Sprawa kontroli nie jest nowa, gdyż ta rozpoczęła się już w listopadzie br. O jej przeprowadzenie wnioskował poseł Jarosław Urbaniak. I pewnie nie byłoby dziś sprawy, gdyby nie wystąpienie na ostatniej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa (11 grudnia) radnego Jakuba Paducha. To on mówił o nieprawidłowościach w spółce RZZO. Informacja na ten temat trafiła także do mediów. W przesłanym komunikacje, poseł Jarosław Urbaniaka informuje m.in., że składowisku znajdują się tak zwane odpady niesegregowane, które nie powinny się tam znajdować. Te uchybienia wykryła kontrola WIOŚ. Co ciekawe, informacja została przesłana 10 grudnia, a więc jeszcze przed oficjalnym terminem zakończenia kontroli. WIOŚ zaplanował bowiem kontrolę do 11 grudnia.

Swojego zaskoczenia takim obrotem sprawy nie krył obecny na sesji prezes RZZO Andrzej Strykowski.

- Skąd ma pan takie informacje, skoro do spółki nie dotarł jeszcze protokół pokontrolny – pytał prezes.

Czy to normalna procedura, że WIOŚ przed zakończeniem kontroli informuje zgłaszającego o jej częściowych wynikach, a później te szczątkowe wyniki są upubliczniane m.in. na sesji?

- Poseł Jarosław Urbaniak otrzymał od nas wstępną informację, że w RZZO w Ostrowie stwierdziliśmy nieprawidłowości – przyznaje Jakub Kaczmarek, szef oddziału WIOŚ w Kaliszu.

Szef WIOŚ w Kaliszu pytany, czy w pierwszej kolejności o wykrytych nieprawidłowościach nie powinna dowiedzieć się kontrolowana spółka stwierdził: ,,Przecież spółka zarządzająca tym terenem wie jak pracuje. Kierownictwo firmy jest w zakładzie i nie widzi co się dzieje? Oczywiście widzi co się dzieje. Więc kierownictwo o naruszeniach wie.’’

Wygląda na to, że to normalna praktyka, iż informuje się osoby, na wniosek których przeprowadzana jest kontrola. Jakub Kaczmarek przyznał, że każdy obywatel zgłaszający nieprawidłowości w jakiejkolwiek firmie, które w trakcie kontroli się potwierdzą, może liczyć na wstępną informację, podobną do tej którą otrzymał poseł Jarosław Urbaniak.

Zaraz po rozmowie z szefem WIOŚ w Kaliszu Jakubem Kaczmarkiem skontaktowaliśmy się z prezesem RZZO Andrzejem Strykowskim. Prezes potwierdził, że nie otrzymał jeszcze protokołu pokontrolnego ( 12 grudnia, godz. 14.35).

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe