Ostrów: Robisz zakupy w sieci? Uważaj na oszustów

  • 13.12.2018, 10:00
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Robisz zakupy w sieci? Uważaj na oszustów
Nie trzeba nikogo przekonywać, że internet pełni dużą rolę w życiu człowieka. Jest on niemal obecny wszędzie i wykorzystywany przez wszystkich bez względu na wiek.

Zapominamy jednak, że z sieci korzystają także oszuści, którzy bez skrupułów wykorzystają nasz brak ostrożności, niewiedzę czy też czasami naiwność tylko po to żeby nas okraść. Prosimy o czujność i rozsądek, szczególnie podczas przedświątecznych zakupów.
Internet to narzędzie wykorzystywane przez wszystkich. Połączeni ze światem wirtualnym, niemal z każdego zakątka świata jesteśmy w stanie pracować, załatwić sprawę w urzędzie, zapłacić rachunki, zrobić zakupy, czy też poprzez odpowiednie urządzenia i aplikacje mieć informację na temat tego co się dzieje w domu. To popularne narzędzie, tak chętnie wykorzystywane przez wszystkich, jest także miejscem z którego korzystają oszuści. Wykorzystując naszą niewiedzę, brak ostrożności, a czasami naiwność okradają nas. Schemat jest często taki sam. Osoby zakupują towar przez internet, a następnie pomimo uiszczenia opłaty nie otrzymują go. Nie ma znaczenia czy chodzi o odzież, telefon, przedmioty wielkogabarytowe, czy też specjalistyczny sprzęt o znacznej wartości. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że sprawcy podchodząc umiejętnie do klienta są w stanie przekonać go do wpłaty kilkutysięcznej zaliczki za pojazd. Dlatego też mając na względzie otrzymywane zgłoszenia, a także przedświąteczny okres, w którym czasami na ostatnią chwilę szukamy prezentów dla najbliższych i nie zawsze zachowujemy ostrożność podczas zakupów, przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:
- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych,
- logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu,
- sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,
- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,
- otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
- zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
- kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione często sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji,
- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione,
- unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,
- zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie
- płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
- nigdy nie udostępniaj swoich haseł.
Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją tj.:
- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,
-sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
-sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.
KGP

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe