Ostrów: Sprzęt dla strażaków

  • 13.12.2018, 08:15
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Sprzęt dla strażaków
Agregat prądotwórczy, pilarki do drewna, motopompa szlamowa, nosze, szyny typu Kramera, specjalne ubrania, buty inne elementy sprzętu pożarniczego trafiły do jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości.

To niezbędny sprzęt do skutecznego przeprowadzania akcji ratowniczych w terenie.
- Przy jego zakupie kierowaliśmy się zapotrzebowaniem naszych dwóch jednostek. Braliśmy pod uwagę zagrożenia występujące w ostatni czasie w mieście. Motopompa szlamowa sprawdzi się doskonale podczas powodzi i podtopień, a pilarki są niezbędne podczas usuwania skutków silnego wiatru. Podobnie jest w przypadku agregatu, który wykorzystany zostanie w przypadku przerw w dostawie prądu. Profesjonalne nosze i szyny Kramera uzupełnią sprzęt medyczny jednostek. Warto w tym miejscu podkreślić fachową pomoc doradczą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie – tłumaczy Piotr Olszak, kierownik biura zarządzania kryzysowego.

Zakup sprzętu został sfinansowany z dofinansowania przyznanego miastu ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. To 10 395 zł.
- W Ostrowie funkcjonują dwie jednostki ochotniczej straży pożarnej. Według wskazań programu na jedną jednostkę przypadło nieco ponad 5 tys. zł. Z własnych środków zakupiliśmy jeszcze wspomnianą motopompę z kompletem węży, specjalne ubrania ochronne, rękawice i inne. Wszystkie te sprzęty zostały właśnie przekazane strażakom – wymienia Piotr Olszak.

W 2018 roku miasto przekazało na działania ochotniczych straży – wraz z ministerialną dotacją – niemal 33 tys. zł. Poza wspomnianym sprzętem i ubraniami ochronnymi za te kwotę zakupiono m.in. paliwo i materiały eksploatacyjne do samochodów, sprzęt ochrony przeciwpożarowej, przekazano na warsztaty i szkolenia dla strażaków.
- Wspieramy ostrowskie jednostki ochotniczej straży przy ulicy Staszica i na osiedlu „Pruślin”. Niezwykle doceniamy bezinteresowną pracę strażaków, ale także kierujących tymi jednostkami, że potrafią do takiej pracy przekonać. Jest to przecież niezwykle niebezpieczne zajęcie. Sprzęt, który im przekazujemy ma również na celu to bezpieczeństwo zwiększyć. Jednostki posiadają odpowiedni potencjał osobowy, który w każdej chwili jest w gotowości do bezpośrednich działań. Przekazany sprzęt to nasze podziękowanie za to poświęcenie – przekonuje Ewa Matecka, zastępca prezydenta Ostrowa.
Warto wspomnieć, że OSP w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Staszica w 2018 roku odnotowała już 112 wyjazdów do zdarzeń związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe