Powiat Ostrowski: Kapliczka na 100 rocznicę odzyskania niepodległości

  • 12.12.2018, 07:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Kapliczka na 100 rocznicę odzyskania niepodległości
W Szczurach odsłonięto kapliczkę św. Michała Archanioła. Figura świętego stanęła na drodze prowadzącej do kościoła, tuż przy drodze krajowej nr 11.

Jej inicjatorem i pomysłodawcą był radny gminy Ostrów Wielkopolski Feliks Andrzejak.

- Podczas zebrania wiejskiego zaproponowałem by poprzez budowę kapliczki uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Mieszkańcy bardzo chętnie zgodzili się z moim pomysłem i tym samym część pieniędzy z Funduszu Sołeckiego przeznaczyliśmy na budowę kapliczki. To w sumie 6 tysięcy złotych. Wszystkie prace budowlane wykonaliśmy sami, co znacznie obniżyło koszty – mówi Feliks Andrzejak, radny gminy Ostrów Wielkopolski minionej kadencji.

Prace przy budowie kapliczki rozpoczęły się w październiku. W minionym tygodniu biskup senior Stanisław Napierała poświęcił figurę. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. której przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior ks. Stanisław Napierała. Słowa powitania do parafian wygłosił proboszcz parafii w Szczurach ks. Krzysztof Rutkowski. W wydarzeniu bardzo licznie uczestniczyli parafianie oraz księża. Nie zabrakło także władz gminy, na czele z wójtem Piotrem Kuroszczykiem. Wśród gości obecni byli także zastępca przewodniczącego rady Henryk Kwiecień oraz radni gminy Ostrów Wielkopolski: Michał Szymoniak i Edyta Kubiak.

Kapliczkę wybudowano na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Figura przedstawia św. Michała Archanioła, który w ręku trzyma uniesiony miecz zwycięstwa, nogą depcze diabła z ludzką głową oraz torsem i odwłokiem węża. Pod figurą widnieje tablica z napisem: Wotum wdzięczności mieszkańców Szczur dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości 1918 – 2018. Za tablicą znajduje się specjalny otwór, do którego już wkrótce trafi klepsydra czasu, napisana przez uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej w Szczurach. Młodzież ma w niej opisać Szczury widziane ich oczami za 50 lat. Nie zabraknie także zdjęć mieszkańców Szczur oraz całej parafii.

Oficjalnie kapliczkę odsłoniła sołtys miejscowości Szczury Jolanta Stodolna oraz jeden z mieszkańców Leszek Demski.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe