×

Kalisz: Szlachetna Paczka w Kaliszu

  • 8.12.2018, 15:36
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Szlachetna Paczka w Kaliszu
Fundacja Klucz razem z prezydentem Kalisza Krystianem Kinastowskim pomaga w ramach Szlachetnej Paczki

Działacze stowarzyszenia Samorządny Kalisz i fundacji Klucz włączyli się w akcję Szlachetna Paczka. Organizacje przygotowały dla dwóch kaliskich rodzin podarunki o wartości około 13 tysięcy złotych. W zbiórce i pakowaniu paczek jak co roku pomagał Krystian Kinastowski, ale tym razem już jako prezydent Kalisza. – To jest bardzo pozytywny sygnał płynący od ludzi – ocenił hojność i zaangażowanie kaliszan prezydent miasta. Zebrane przez stowarzyszenie i fundację dary w niedzielę pojadę do Sebastiana i jego 6- letniej siostry oraz Barbary, Łukasza i ich pięcioro dzieci.

Samorządny Kalisz i Fundacja Klucz w ramach akcji Szlachetna Paczka objęły opieką dwie rodziny: Sebastiana, który samotnie wychowuję swoja 6 – letnią siostrę Julię oraz Barbarę i Łukasza z piątką dzieci. Rodziny te robią co w ich mocy, by zapewnić sobie godny byt, ale z przyczyn niezawinionych potrzebują wsparcia. Mama 27 – letniego Sebastiana i Julii niedawno zmarła. Rodzeństwo zostało same. Dzieci Barbary i Łukasza chorują, potrzebują stałej opieki medycznej, a leczenie pochłania znaczną część domowego budżetu.

- Brat samotnie wychowujący siostrę, tu chcemy wyjątkowo mocno pomóc, bo jest on w bardzo trudnej sytuacji. Druga rodzina to młodzi rodzice z piątką dzieci. Potrzeby są szerokie, od rzeczy spożywczych, przez chemię domową, ale również ręczniki, pościele, łóżka, piece do grzania oraz oczywiście zabawki dla dzieciaków i ubrania na zimę – mówi Aneta Staniszewska, prezes Fundacja Klucz.

Łącznie to kilkadziesiąt paczek o wartości 13 tysięcy złotych.

- Ciężko zliczyć ile osób złożyło się na tak dużą „paczkę”, na pewno było ich sporo. Od lat zaangażowane są te same osoby, pojawiają się też nowe, które organizują swoich darczyńców w większe grupy, ale zawsze mogę liczyć na stałych pomocników – mówi Aneta Staniszewska.

Jednym ze stałych pomocników jest Krystian Kinastowski. Tym razem pomaga w akcji już jako prezydent miasta. Jak mówi, sam tego typu akcje wspiera od lat, a zaangażowanie ludzi i liczba wolontariuszy w mieście wyjątkowo dobrze świadczy o kaliszanach.

- To jest bardzo pozytywny sygnał, który płynie od ludzi. Widzę, że jest wielu kaliszan, którzy chcą pomagać, chcą to robić bezinteresownie. Z drugiej strony jest jeszcze wiele osób, które tej pomocy potrzebują i dla mnie jako prezydenta jest budujące to, że mieszkańcy wspomagają miasto w pomocy sobie nawzajem, dlatego tak jak mówiłem na Gali Wolontariatu, my zawsze będziemy wspierać wolontariuszy i takie akcje – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Razem z prezydentem paczki pakowała w piątkowy wieczór 8 – letnia Marcelina, najmłodsza wolontariuszka fundacji Klucz.

– Święta powinny być radosne i dobre dla wszystkich dzieci, to super, że tyle fajnych zabawek możemy podarować innym dzieciom – mówi Marcelina.

Jak mówią działacze Samorządnego Kalisza, budujący jest fakt, że kaliszanie chętnie pomagają, ale niepokojące jest to, że rodzin dotkniętych ubóstwem nadal jest zbyt wiele.

- Potrzeby socjalne w Polsce są nadal duże, to ubóstwo nadal w Polsce jest. My jako stowarzyszenie od zawsze uczestniczyliśmy w takich akcjach pomocowych. Mimo, że są programy socjalne rządowe, to tutaj na szczeblu lokalnym lepiej znamy potrzeby i dlatego np. wolontariusze Szlachetnej Paczki, to są ludzie stąd, miejscowi, którzy są w stanie dobrze rozpoznać potrzeby rodzin z okolic i my się dołączamy do tego, współpracując z różnymi organizacjami od lat – mówi Michał Jackowski ze stowarzyszenia Samorządny Kalisz.

Spakowane podarunki w niedzielę trafią do kaliskich rodzin. Cząstka pomocy fundacji Klucz, stowarzyszenia Samorządny Kalisz i prezydenta Krystiana Kinastowskiego dołączy do wielkiej fali pomocy setek kaliszan pod wspólną marką Szlachetnej Paczki.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe