Ostrów: Z myślą o bezdomnych - pakiety żywnościowe

  • 06.12.2018, 09:30
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Z myślą o bezdomnych - pakiety żywnościowe
Kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych, reagowanie w sytuacjach zagrażających życiu, czy przekazywanie informacji o ofertach pomocy, to tylko niektóre działania, jakie podejmowane są przez funkcjonariuszy straży miejskiej wobec osób bezdomnych.

Strażnicy, podczas kontroli pustostanów, przekazywać będą takim osobom rozgrzewające pakiety żywnościowe.
- Chodzi o to, by pomóc im przetrwać trudny zimowy okres. Strażnicy miejscy nie tylko weryfikują koczowiska, w których bezdomni przebywali w minionych latach, lecz także ustalają  ewentualne nowe miejsca. Ujawnienie i rozpoznanie tych miejsc usprawni udzielanie pomocy potrzebującym w okresie zimowym – tłumaczy Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.
Bezdomnym proponowana jest pomoc oraz przekazywane są informacje dotyczące schronisk, noclegowni, czy miejsc  w których mogą się ogrzać i skorzystać z prysznica, gdzie i na jakich zasadach mają możliwość otrzymania czystej odzieży.
- Nie można zapominać, że egzystują obok nas tacy, dla których ciepły posiłek każdego dnia, to coś nadzwyczajnego. Dlatego też, strażnicy miejscy podobnie jak ubiegłej zimy, w trakcie kontroli pustostanów w godzinach wieczornych, prowadzić będą akcję wspierającą osoby bezdomne, w formie samo-podgrzewających się pakietów żywnościowych, zakupionych przez Biuro Zarządzania Kryzysowego w Ostrowie Wielkopolskim – informuje komendant.
Na początek akcji zakupiono 100 pakietów, które wykorzystywane są również przez wojsko i inne służby mundurowe. Na pakiet składa się: danie główne na ciepło 400 g, baton zbożowo - owocowy, miód naturalny, chusteczki higieniczne, bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny, saszetka z wodą do aktywacji podgrzewacza, łyżka jednorazowa.
Plusem posiłków samo-podgrzewających się jest to, że ich podgrzewacz odpali się nawet w bardzo niskich temperaturach i długo trzyma ciepło. Ponadto można go włożyć pod ubranie, czy użyć jako ogrzewacza stóp i dłoni.
- Niestety, wśród bezdomnych zdarzają się również tacy, którzy nie chcą skorzystać z innych, proponowanych przez strażników form pomocy. Narażają w ten sposób zdrowie, a nawet życie, ponieważ temperatury w nocy mogą gwałtownie spaść. Wybierają przebywanie w nieogrzewanych altanach, pustostanach. Dla ich bezpieczeństwa musimy szukać innych form pomocy. Tym razem będzie to gorący posiłek – tłumaczy Ewa Matecka, zastępca prezydenta Ostrowa.
Pomimo intensywnych działań strażników miejskich, nie wszystkie miejsca pobytu osób bezdomnych są znane, dlatego zachęcamy mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego do współpracy i apelujemy o zgłaszanie pod numerem telefonu 62- 738-89-40 informacji o osobach bezdomnych, potrzebujących wsparcia.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe