Powiat Ostrowski: Jubileusz 25-lecia Orkiestry Dętej „Ołobok”

  • 29.11.2018, 14:40
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Jubileusz 25-lecia Orkiestry Dętej „Ołobok”
Orkiestra Dęta „Ołobok” świętowała srebrny jubileusz od czasu reaktywowania w 1993 r. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Stanisława Jarosika.

W Domu Rolnika w Ołoboku odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia reaktywowania ołobockiej orkiestry. Zaproszonych gości powitał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski.

 

 

Zebrani mogli obejrzeć prezentację zdjęć z działalności orkiestry w ciągu 25 lat przygotowaną przez Annę Jarosik. Uroczystość uświetnił koncert jubileuszowy pod batutą Stanisława Jarosika. Muzycy zagrali kilkanaście utworów, m.in.: „Tiger Rag”, „Film Festiwal”, „Der frohliche solist”, „Hits international”, „Wesoła polka“, „Bella Italia”, „Mexico life“.

 

Jubilatom gratulował wójt gminy Sieroszewice, który ukazał postać św. Cecylii, patronki muzyki.

– Życzę Panu Kapelmistrzowi i wszystkim muzykom, aby kontrapunkt dobra, zła, radości, smutku, młodości, starości, chwil dobrych i złych przeżywać przez całe życie, żeby to było w Waszym życiu harmonią, także na niwie współpracy z władzami gminy – mówił Anatol Piaskowski.

Słowa gratulacji wypowiedział przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Rafał Bartnik. Za współpracę dziękował ks. kanonik Damian Hołoś. Życzenia i gratulacje na ręce kapelmistrza Stanisława Jarosika złożyli także: radna Bernadeta Biała, sołtys Teresa Lemiesz z Radą Sołecką, wieloletnia kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok” Helena Saranek, obecna kierownik Anna Mielcarek z delegacją zespołu ołobockiego, dyrektor szkoły Dariusz Ratajczyk, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele strażaków, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jerzy Pawłowski z pracownikami oraz członkowie orkiestry z Ołoboku.

 

Orkiestra w Ołoboku istnieje już ponad sto lat. Z relacji najstarszych mieszkańców wynika, że powstała prawdopodobnie w 1897 r. O tym, że orkiestra działała na początku XX w. świadczą zachowane do dzisiaj zdjęcia z lat: 1914, 1927 i 1929. Działalność orkiestry można podzielić na trzy okresy. Pierwszy obejmował lata 1900-1950, kiedy w orkiestrze dominowała rodzina Urbanów. Drugi okres to lata 1950-1989 – wtedy siłą napędową zespołu była rodzina Wargów. W latach 50-tych XX wieku orkiestrę prowadził Antoni Warga. W 1965 roku Władysław Warga i Stanisław Wiatrowski postanowili odmłodzić orkiestrę. Wówczas ogłoszono nabór młodzieży i rozpoczęto naukę gry na instrumentach dętych od podstaw. W tym odnowionym składzie orkiestra występowała do końca lat 80. Dyrygenturą zajmowali się: Władysław Warga i jego syn Władysław oraz Stanisław Wiatrowski. Niestety, w tym czasie ubywało członków zespołu. Wiele osób zmarło, inni zmienili miejsce zamieszkania.

 

Do trzeciego okresu zaliczyć można orkiestrę w obecnym składzie pod kierunkiem Stanisława Jarosika, który pozostał z dawnej kapeli. Z jego inicjatywy w październiku 1993 r. reaktywowano działalność Orkiestry Dętej „Ołobok”. Od tego czasu orkiestra zagrała 722 koncerty. Każdego roku w styczniu w Ołoboku odbywają się koncerty kolęd połączone z jasełkami. W okresie letnich wakacji muzyków można posłuchać na rynkach w: Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim w ramach Letniego Festiwalu Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Orkiestra była także organizatorem Festiwalu Orkiestr Dętych w Ołoboku. Za największy sukces orkiestra uważa swój występ w czasie prywatnej mszy św., odprawianej przez Papieża Jana Pawła II 25 sierpnia 2001 r. w Castel Gandolfo, a także następnego dnia na modlitwie „Anioł Pański”. W 2003 r. orkiestra nagrała płytę zatytułowaną „Ulubione pieśni Ojca Świętego”. Orkiestra posiada bogatą kronikę, w której można zobaczyć zdjęcia z koncertów i przeczytać o najważniejszych wydarzeniach. Kronikę prowadzi Anna Jarosik. W 2017 r. wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski wydał książkę „Orkiestra Dęta Ołobok w latach 1897-2016” autorstwa Ewy Kotowskiej-Rasiak oraz Anny i Stanisława Jarosików. Orkiestra działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach.

 

EK

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe