Kalisz: Prelekcja o Niemojowskich ze Śliwnik

  • 27.11.2018, 18:44
  • Karolina Binek
Kalisz: Prelekcja o Niemojowskich ze Śliwnik
23 listopada 2018 r. w Archiwum Państwowym w Kaliszu mieliśmy okazję wysłuchać niezwykłej prelekcji Jerzego Wojtczaka pt. Zaangażowanie patriotyczne ziemian wielkopolskich w świetle badań genealogicznych rodu Niemojowskich ze Śliwnik. Archiwum Państwowe w Kaliszu wespół z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Archiwaliów zrealizowało tę inicjatywę w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, włączając się tym samym w realizację ogólnopolskiego projektu „Niepodległa”.

W spotkaniu uczestniczyli m. in.: prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusz Kurzajczyk, wiceprezes KTPA Sławomir Woźniak, członek komisji rewizyjnej KTPA mec. Świętosław Fortuna, Ryszard Łańduch z Biura Poselskiego Poseł Joanny Lichockiej, prezes Związku Emerytów i Rencistów koło w Nowych Skalmierzycach Krystyna Marczak, przewodniczący Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim Jerzy Sówka, przedstawiciele Akcji Katolickiej w Nowych Skalmierzycach, młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach z opiekunem Tomaszem Głowackim.

Spotkanie otworzyła dr Grażyna Schlender, która po powitaniu gości, przedstawiła ideę spotkań organizowanych we współpracy z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Archiwaliów. Wielu jego członków to ludzie z pasją. Warto, by swoją wiedzą dzielili się z innymi. Pierwszym gościem nowej formuły spotkań był Wacław Majchrzak, który w czerwcu 2018 r. wygłosił prelekcję pt. „Kalisz naznaczony imionami”. Listopadowe spotkanie ma służyć propagowaniu wiedzy na temat wkładu rodu Niemojowskich w działania niepodległościowe na Ziemi Kaliskiej. Dyrektor APK przedstawiła sylwetkę prelegenta.
Jerzy Wojtczak jest emerytowanym pracownikiem Polskich Kolei Państwowych, angażującym się z oddaniem działalności społecznej. W latach 80. XX w. był przewodniczącym Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kaliszu. W Nowym Skalmierzycach pełnił funkcję radnego i członka Zarządu Urzędu Gminy i Miasta. Od niespełna 20 lat pełni funkcję prezesa Akcji Katolickiej w Nowych Skalmierzycach. Z jego inicjatywy ufundowano pamiątkowe tablice z okazji 100-lecia miasta, roku milenijnego i pomnik Jana Pawła II.
Od Rady Gminy i Miasta otrzymał „Medal za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”. Otrzymał również statuetkę za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i krzewienia kultury w Powiecie Ostrowskim. W 2014 r. nagrodzono go „Złotym Laurem Kultury”. Jest członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów.

Jerzy Wojtczak wyraził ogromną radość z tego, że jego prelekcja wpisuje się w wielkie świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wkład w jej odzyskanie mieli także lokalni ziemianie. W walkę o niepodległość szczególnie zaangażowani byli: bracia Wincenty i Bonawentura Niemojowscy, ich krewni Jan Nepomucen Niemojowski i Wincenty Niemojowski. Bonawentura i Wincenty pochodzili z tzw. linii marchwackiej rodu Niemojowskich. 
 

Prelekcja wywarła ogromne wrażenie na zaproszonych gościach. Dr Grażyna Schlender w swoim podsumowaniu odniosła się do pięknych postaw patriotycznych rodu Niemojowskich, z których powinniśmy brać przykład. W dzisiejszych czasach patriotyzm można przejawiać na wiele sposobów. 11 listopada 2018 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu we współpracy z Urzędem Miejskim w Kaliszu wydało śpiewnik pt. „Historia Polski
w pieśni. W stulecie odzyskania niepodległości”, który towarzyszył kaliszanom podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i legionowych w Hali „Arena”. W roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasi goście przybyli na prelekcję Jerzego Wojtczaka, otrzymali po egzemplarzu tego wydawnictwa.

Karolina Binek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe