Powiat Ostrowski: Papugowanie ciepłych krajów

  • 20.11.2018, 11:33
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Papugowanie ciepłych krajów
Kilkaset papug, kanarków i ptasiej drobnicy pokazano na pokonkursowej wystawie ptaków egzotycznych w Topoli-Osiedlu (gmina Przygodzice). Ptasi inwentarz eksponowało tam ostrowskie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych "CANARIA".

Na pawilon wystawowy zaadaptowano już po raz kolejny salę wiejską.
- Większość ptasich okazów, to barwne mutacje, których nie spotkamy w naturze. Zostały stworzone przez człowieka, a ich naturalnym środowiskiem jest klatka - mówi prezes stowarzyszenia Andrzej Bak. - Te większe okazy - szczególnie papugi - potrafią przywiązać się do człowieka, a nawet go naśladować tak, jak domowy kot, czy pies. W przeciwieństwie do czworonogów, ptaki nie lubią jednak, gdy się je głaszcze.
Protoplastą kanarka są gatunki występujące w naturze na Wyspach Karaibskich. Zabiegi hodowlane spowodowały jednak, że powstała pokaźna plejada mutacji barwnych i dziś hoduje się je dla śpiewu, barwy, a także kształtu ciała. W naturze kanarek przypomina wróbla.
Ptasie giełdy odbywają się w Topoli-Osiedlu zawsze w pierwszą sobotę miesiąca, wystawa tylko raz w roku.
- Zanim zdecydujemy się na kupno ptaka, pamiętajmy o tym, że jest to żywe zwierzę i musimy mu zapewnić godne warunki do życia - podkreśla prezes stowarzyszenia, Andrzej Bak. 
Canaria” jest organizatorem trzeciej co do wielkości giełdy ptaków egzotycznych w Polsce, przyjeżdżają tu hodowcy z Polski  i zagranicy.  Stowarzyszenie "Canaria" liczy sobie 98 lat. Zrzesza ono obecnie 72. czynnych hodowców w różnym wieku i jest wielką rodziną pasjonatów.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe