Powiat Ostrowski: Rozbudowa świetlicy w Świeligowie

  • 21.11.2018, 08:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Rozbudowa świetlicy w Świeligowie
Trwa rozbudowa świetlicy wiejskiej w Świeligowie. Obiekt diametralnie zmieni swoje oblicze.

Na razie trwa rozbiórka dotychczasowych pomieszczeń. W ich miejsce powstaną nowe, m.in.: kotłownia, toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych, szatnia, pomieszczenia kuchenne, część gospodarcza.

- Nowe mury już stoją. Teraz ekipa budowlana skupiła się na demontażu dachu. Jeszcze w tym roku, położone zostanie nowe zadaszenie. W ramach prac wymienione zostaną także wszystkie instalacje, w tym elektryczna oraz centralnego ogrzewania – tłumaczy Marek Płócienniczak, wykonawca inwestycji.

Główna część świetlicy wiejskiej nabierze zupełnie nowego charakteru. Będzie nowoczesna, przestronna, a oświetlenie i podłużne okna do podłogi jeszcze bardziej wzbogacą pomieszczenie. Zakończenie prac przewidziano na koniec maja przyszłego roku. Koszt inwestycji to prawie półtora miliona złotych, z czego 600 tysięcy to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- Bardzo się cieszę z tak gruntownej modernizacji i rozbudowy świetlicy w Świeligowie. To jeden z ostatnich tak dużych remontów świetlic wiejskich przy bardzo dużym wsparciu środków zewnętrznych. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą bardzo zadowoleni z efektu końcowego – podkreśla wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Świetlica w Świeligowie została wybudowana w dużej mierze dzięki pracy społecznej mieszkańców miejscowości. Powstała w latach 50-tych ubiegłego wieku. Przez kolejne dziesięciolecia służyła jako miejsce spotkań, integracji, rodzinnych imprez, przez moment zamieniła się nawet w szkołę.

- Kiedy trwała rozbudowa szkoły w Lamkach, wówczas dzieci uczyły się właśnie tutaj, w miejscowej świetlicy. Bardzo się cieszę, że sala odzyska blask i będzie wizytówką Świeligowa oraz całej Gminy Ostrów Wielkopolski. Dziś nowoczesne, piękne świetlice cieszą się dużą popularnością. Myślę, że podobnie będzie tutaj – mówi Wiesław Janoś, prezes OSP Świeligów.

Budynek będzie miał kształt prostokąta, o jednej kondygnacji. Od strony frontowej wzdłuż drogi gminnej budynek ma wprowadzone akcenty kolorystyczne i napis przestrzenny „SALA WIEJSKA W ŚWIELIGOWIE” oraz „OSP”. By oddzielić salę wiejską od remizy zostały wprowadzone elementy dodatkowej kolorystyki. Zewnętrzna część budynku remizy będzie zaakcentowana poziomym pasem w kolorze czerwonym. Od strony wschodniej, nad każdym wejściem pojawią się wydłużone daszki wraz z osłonami w formie pergoli stanowiące przesłonę jaki i podporę.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe