Powiat Ostrowski: Starosta z PO? Nie z ,,Samorządnego Powiatu'' [WIDEO]

  • 19.11.2018, 20:14 (aktualizacja 20.11.2018, 14:29)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Starosta z PO? Nie z ,,Samorządnego Powiatu'' [WIDEO]
Paweł Rajski ponownie został wybrany na starostę powiatu ostrowskiego. A wszystko dzięki koalicji z PiS i PSL. Współpracę z PiS radni Koalicji Obywatelskiej należący do Platformy Obywatelskiej mogą okupić wyrzuceniem z partii.

Już przed wyborami samorządowymi działacze Platformy Obywatelskiej zapowiadali, że nie będą wchodzić w koalicje z PiS na żadnym szczeblu samorządów. Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w czasie regionalnej konwencji Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy mówił m.in., że nie można pozwolić partii rządzącej na przejęcie władzy w samorządach. Podobnie było na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Opolu, gdzie szef PO stwierdził m.in., że PiS chce uderzyć w samorządy, a KO zrobi wszystko, by tych samorządów bronić.

Znając doskonale te wypowiedzi swojego partyjnego szefa, radni powiatowi należący do PO już 15 listopada złożyli do władz Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej w Poznaniu pismo o zawieszeniu swojego członkostwa. Swoje członkostwo w PO zawiesili: Dariusz Berek, Marek Ewiak, Andrzej Knopiński, Andrzej Leraczyk, Paweł Rajski i Maria Tomaszewska. Wspomniana szósta radnych dołączyła do pozostałych radnych startujących do wyborów z listy Koalicji Obywatelskiej - Tomasza Bruckiego, Michała Cupki, Damiana Grądzielewskiego, Sylwii Nowickiej i Tomasza Ziąbki - i utworzyli Klub Radnych ,,Samorządny Powiat'', którego przewodniczącym został Andrzej Leraczyk.

I w ten oto sposób okazało się, że w powiecie nie ma już radnych PO i można spokojnie zawiązać koalicję z PiS i PSL. Wybory pokazały, że taka koalicja została zawarta. Przewodniczącym Rady Powiatu Ostrowskiego został Piotr Walkowski z PSL mimo, że jego partia wprowadziła do rady tylko 3 radnych. Wiceprzewodniczącymi zostali radni PiS - Karolina Dera - Szymańska i Grzegorz Finke. Starostą ponownie został Paweł Rajski, a wicestarostą Roman Pacholczyk z PiS. Do zarządu powiatu weszli: Maria Tomaszewska (przed wyborami PO), Dorota Hurna (PiS) i Arkadiusz Wojtczak (PSL).

W powiecie ostrowskim wszystkie najważniejsze karty zostały więc już rozdanie. Do obsadzenie zostały jeszcze stanowiska przewodniczących w poszczególnych komisjach. Pozostaje jeszcze pytanie, jak na ową koalicję zareagują władze PO. Szef ostrowskich struktur tej partii Jarosław Urbaniak nie pojawił się na powiatowej sesji. Czyżby odcinał się od tych działań swoich kolegów? Na pewno nie popiera tych działania Rafał Grupiński, poseł i szef wielkopolskiej PO. W jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził krótko, że jeśli w powiecie ostrowskim będzie koalicja szersza niż tylko z PSL-em, czyli również z PiS, to ludzie za nią odpowiedzialni będą wyrzucani z z partii.

BIN

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe