Ostrów: Świętowano w ,,czwórce’’

  • 16.11.2018, 12:52
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Świętowano w ,,czwórce’’
W Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim, 9 listopada, odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tę niezwykle podniosłą chwilę wspomogła orkiestra młodych muzyków pod batutą Andrzeja Henryka Bończyka. Przy akompaniamencie młodych artystów odśpiewano hymn państwowy.

Do szkoły zawitali również znamienici goście wiceprezydent Ewa Matecka oraz ksiądz prałat Zbigniew Cieślak. Powodem pojawienia się ów gości, oprócz wspólnego świętowania było rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "Sto Lat Niepodległej" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek.

Jury w składzie poważanych poetek : przewodniczącej Eugenii Zawidzkiej, Teresy Kuleszewicz, Anity Pawlak i Krystyny Wojczyńskiej, dzień przed uroczystością długo obradowało, by w rezultacie wyłonić zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach VI - VII, najlepszymi okazali się:

I miejsce Natalia Pokrywa (SP 7)

II miejsce Wiktor Szczepaniak (SP 7)

III miejsce Wojciech Niklas (SP 13)

oraz wyróżnienia:

Natalia Wróbel (SP 11),

Karolina Wicenciak (SP Sióstr Salezjanek),

Klaudia Kamińska (SP 1).

W klasach VIII - III gimnazjum:

I miejsce: Kaja Szczygiełek (SP 1),

II miejsce: Zuzanna Frycz (SP 14),

III miejsce: Michał Grzybowski (SP 2),

oraz wyróżnienia:

Jagoda Nowicka (SP 14),

Kinga Sitarz (SP 2).

Młodzi artyści otrzymali dyplomy, upominki oraz gratulacje od pani prezydent Ewy Mateckiej, pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Renaty Spodziei oraz przewodniczącej Eugenii Zawidzkiej. Ogromną niespodzianką dla zwycięskich poetów było odczytanie ich wierszy przez panie z jury. Po tym akcencie nastąpiła część artystyczna.

W programie artystycznym dzieci przypomniały losy Polski pod trzema zaborami, zmagania powstańcze, I wojnę światową i upragnione odzyskanie wolności po 123 latach niewoli. Młodzi artyści w piękny sposób oddali cześć bohaterom narodowym, podkreślili, że nigdy nie można o nich zapominać, ponieważ minione dzieje stanowią o współczesnej wartości Polski.

Całość przedstawienia odbywała się na tle niezwykle interesującej prezentacji multimedialnej, będącej tłem dla prezentowanych zagadnień historycznych.

Była to żywa lekcja historii z czynnym udziałem wszystkich uczniów, śpiewaniem pieśni patriotycznych i poszanowaniem ceremoniału szkoły.

Uroczystość przygotowały Beata Chlasta, Joanna Talaga oraz Anna Pływaczyk.

100. rocznica odzyskania niepodległości to jeden z najważniejszych momentów w historii Polski. W całej Polsce, dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewano uroczyście cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Tak też stało się w Szkole Podstawowej nr 4. Po skończonej uroczystej akademii wszyscy uczniowie przepięknie, dumnie wyśpiewali hymn państwowy.

Świętowanie 100-lecia niepodległości w ostrowskiej "Czwórce" trwało aż do 13 listopada, bowiem i w tym dniu odbył się kolejny uroczysty apel, podczas którego wręczono dyplomy młodym poetom z SP 4. Wyróżnieni zostali : Kinga Banach, Magdalena Wietecka oraz Adam Czarnojańczyk.

Anna Szczygiełek

 

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe