Powiat Ostrowski: Symbolicznego otwarcia ścieżki rowerowej dokonały dzieci

  • 16.11.2018, 10:23
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Symbolicznego otwarcia ścieżki rowerowej dokonały dzieci…
Grupa uczniów z Lewkowa przejechała ze swojej szkoły do sołectwa Michałków nową ścieżką rowerową. To symboliczne podsumowanie największej w ostatnich latach powiatowej inwestycji zrealizowanej z myślą o bezpieczeństwie rowerzystów.

Budowa ścieżki rowerowej z Ostrowa Wielkopolskiego do Lewkowa i Michałkowa rozpoczęła się z początkiem tego roku. Pierwszy odcinek ścieżki udostępniono rowerzystom już w lipcu, kiedy to na lotnisku w Michałkowie odbywały się 35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata, jednak symbolicznego odbioru zrealizowanej inwestycji dokonano w dniu 15 listopada 2018 r. Trasę z Lewkowa do Michałkowa na rowerach pokonała klasa ze Szkoły Podstawowej w Lewkowie wraz z opiekunami. Odpowiednią na tę okoliczność szarfę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. W rozerwaniu wstęgi tym razem tylko asystowali: starosta ostrowski Paweł Rajski, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Piotr Śniegowski. W wydarzeniu uczestniczyli także mieszkańcy Michałkowa z sołtysem Zygmuntem Sroką na czele. Na zakończenie dzieciom rozdano powiatowe i miejskie upominki, a członkowie Rady Sołeckiej przygotowali pyszny poczęstunek.

Przypomnijmy, że kilka lat temu powstał zalążek tej imponującej trasy w Ostrowie wzdłuż ul. Limanowskiego (od Al. Słowackiego do wjazdu na Piaski-Szczygliczka). W ostatnich miesiącach powstał również brakujący odcinek ścieżki w Ostrowie: od Al. Słowackiego w kierunku ul. Kaliskiej (do stacji Shell). Obecnie z centrum Ostrowa rowerzyści w wygodny i bezpieczny sposób mogą dojechać na lotnisko w Michałkowie lub innej atrakcji turystycznej pałacu w Lewkowie. To popularny kierunek wybierany przez rowerzystów.

Budowa ścieżki jest jednym z elementów przygotowanego wspólnie z samorządem miejskim Ostrowa Wielkopolskiego projektu unijnego pt. "Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej". Ze źródeł unijnych na to zadanie powiat ostrowski otrzymał ok. 3,2 mln zł, a ok. pół miliona dołożono z budżetu powiatu.

Ścieżka na przeważającej długości usytuowana jest po lewej stronie jezdni. Zgodnie z sugestiami rowerzystów jej powierzchnia jest asfaltowa. Dla bezpieczeństwa zaopatrzono ją w oznakowanie pionowe i poziome. Ponadto tam gdzie było to możliwe, poza obszarem zurbanizowanym, została odsunięta od jezdni i oddzielona pasem zieleni.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe