Powiat Ostrowski: Spod znaku orła

  • 13.11.2018, 09:34
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Spod znaku orła
Szkole Podstawowej w Przygodzicach nadano imię Orła Białego. Przed jej siedzibą odsłonięto orli pomnik. Uroczystość ta zbiegła się z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

- Szkoła to fundament, na którym kształtują się ludzkie postawy i narodowe wartości - mówił wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak. - Jakże ważne, jest to, abyśmy wraz z pamięcią o naszej historii, przekazywali młodemu pokoleniu szacunek do państwowych symboli - znaku orła, flagi narodowej czy hymnu. Czy można sobie wymarzyć lepszy termin na takie obchody?
Dyrektor szkoły Anna Zydorowicz podkreśliła, że poprzez nadanie imienia Orła Białego jej szkoła zyskuje indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych szkół. 100 -  lecie niepodległości i Powstania Wielkopolskiego, a także obecne od lat w programie szkoły patriotyczne idee - stały się inspiracją do podjęcia inicjatywy nadania tego imienia.
Uchwałę w sprawie nadania imienia Orła Białego podjęła wcześniej Rada Gminy Przygodzice, o co wnioskowały Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej. Jej treść odczytała zebranym przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak.
"Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Przygodzicach orzeł będzie zawsze inspiracją do „wzbijania się" w dążeniach do jak najpełniejszego harmonijnego rozwoju. Będzie symbolem poszanowania tradycji i kultury własnego narodu" - napisano w uzasadnieniu do uchwały.
W wydarzeniu zorganizowanym w czwartek w przyszkolnej hali widowiskowo-sportowej uczestniczyli: samorządowcy, kombatanci, emerytowani nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy szkół i przedszkoli, a także rodzice. Uświetniły je zaś: okolicznościowa msza, uroczysty przemarsz przez wieś i znakomity spektakl w wykonaniu ponad stu uczniów podstawówki i oddziału przedszkolnego. Nie byłoby tego widowiska bez zaangażowania i wysiłku nauczycieli: Agnieszki Kuli, Izabeli Czechak, Anny Zydorowicz, Patrycji Sołtysiak, Izabeli Kempy, Kariny Zmyślonej-Olczak i  Małgorzaty Puchalskiej oraz wychowawców klas.
Szkołę Podstawową w Przygodzicach wybudowano w 1963 r. w ramach obchodów Millenium Państwa Polskiego.
W placówce kształci się dziś 198. uczniów.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe