Powiat Ostrowski: Pomnik Powstańców Wielkopolskich ważnym symbolem walk o niepodległość

  • 13.11.2018, 09:21
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Pomnik Powstańców Wielkopolskich ważnym symbolem walk…
Mszą świętą w intencji ojczyzny i ceremonią przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, oficjalnie uczczono w Przygodzicach 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pod monumentem tradycyjnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
- To wyjątkowy rok, w którym w szczególny sposób wspominamy naszych przodków - mówił podczas obchodów Wójt Krzysztof Rasiak. - My, dzięki ich poświęceniu możemy wieść normalne życie - uczyć się i pracować, a także rozwijać własne zainteresowania i pasje, a poprzez nasze dokonania bez przeszkód rozwijać  gminę, Wielkopolskę, Polskę.
Włodarz zauważył, że w wielu miejscach w kraju i za granicą odbywają się podobne uroczystości o różnym zasięgu i wymiarze, dodając, że dla niego najważniejsze są jednak te spotkania miejscowe, w gronie mieszkańców, rodziny i znajomych.
- Szanowni Państwo myślę, że cenne jest także to, że są z nami młodzi ludzie, choćby z "Zespołu Pieśni i Tańca Przygodzice", który też na swój sposób kultywuje tradycję. To nasza wizytówka, o którą tu dbamy! - mówi Krzysztof Rasiak.
Wójt podziękował wszystkim, którzy w swoich rodzinach krzewią tradycję i polskość. Podkreślił wagę patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży, a także znaczenie społecznego zrozumienia i współdziałania na rzecz wspólnego dobra.
Przygodzickie uroczystości od wielu już lat organizowane są właśnie przed stojącym przy urzędzie gminy pomnikiem, upamiętniającym poległych w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej. Plac w centrum tej wsi nosi nazwę Powstańców Wielkopolskich i jest "przystankiem" wszystkich świąt państwowych. Jednym z inicjatorów tych patriotycznych spotkań jest ks. Marcin Taisner, który w gronie parafian, właśnie 11 listopada, świętuje swoje imieniny.
Jak mówi przygodzicki historyk-regionalista Edmund Radziszewski, nadgryziony zębem czasu pomnik jest jedną z najcenniejszych pamiątek dziejów wsi. Ocalał w części dzięki zaangażowaniu społeczeństwa, które wraz z wybuchem drugiej wojny rozebrało pomnik i zakopało go w ziemi, ukrywając przed najeźdźcą wraz z wmurowanym w pomniku aktem erekcyjnym z nazwiskami powstańców. "Chodziło o to, żeby zdążyć przed Niemcami, bo znalezienie przez nich dokumentu wiązało się z aresztowaniami i rozstrzeliwaniem. Niemcy zwykle burzyli takie pomniki" - wyjaśnia.
Do dzisiaj w obecnym pomniku zachowany jest najstarszy fragment pierwotnego monumentu, na którym wypisane są nazwiska walczących.
Edmund Radziszewski zaznacza, że pomnik w Przygodzicach dwukrotnie przebudowywano, zmieniając m.in. krzyż i orła. Ważne jest, aby jego najstarsza część zachowała się w niezmienionej postaci. Według Radziszewskiego, pęknięcia i skazy na pomniku przypominają rany na dziejach Przygodzic i z punktu widzenia historyka dodają mu uroku.
Zachował się także fragment oryginalnego pomnika (jego postument), który stoi osobno przy urzędzie gminy.
Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Przygodzicach w niedzielę wspólnie odśpiewano hymn państwowy i "Rotę".
Dla zebranych w patriotycznej odsłonie, podobnie, jak przed rokiem, wystąpiły także Roksana Szwejda i Olga Sroka z Gminnego Studia Piosenki GOK.
Pomnik odświętnie przybrała Kornelia Tysiak.
TW
Fot Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe