Ostrów: Ostrowski Rynek Energetyczny z certyfikatem Ministerstwa Energii!

  • 08.11.2018, 09:47 (aktualizacja 08.11.2018, 09:51)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrowski Rynek Energetyczny z certyfikatem Ministerstwa Energii!
Ostrowski Rynek Energetyczny otrzymał Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii przyznany przez Ministerstwo Energii. Rozstrzygnięcie ministerialnego konkursu odbyło się 6 listopada w Warszawie.

ORE to wspólne przedsięwzięcie miasta, Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego oraz kilkudziesięciu lokalnych przedsiębiorców. Koordynatorem projektu jest specjalistyczna miejska spółka CRK Energia.

- Ostrowski Rynek Energetyczny jest naszą miejską odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej w kraju. Poprzez odważne i innowacyjne działania mierzymy się z tym problemem, bo nie chcemy pozostawiać ostrowian tylko w rękach wielkich koncernów energetycznych. Chcemy stworzyć mieszkańcom i przedsiębiorcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrowski Rynek Energetyczny to wielowymiarowy i innowacyjny w skali kraju projekt budowy własnego systemu energetycznego i najbardziej efektywnego bilansowania produkcji i zużycia energii w mieście i regionie. Realizowany jest przez Centrum Rozwoju Komunalnego i CRK Energia ze wsparciem ogólnopolskich środowisk naukowych.

ORE ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Elementem wyróżniającym ostrowski projekt jest odważne wyjście poza sferę samorządowo – komunalną.

- Obejmujemy nie tylko miejskie jednostki i instytucje czy spółki komunalne, ale szczególnie ważny jest udział lokalnego sektora gospodarczego. W projekcie Ostrowskiego Rynku Energetycznego uczestniczy już ponad 50 partnerów, w tym ponad 40 przedsiębiorców z terenu miasta i powiatu ostrowskiego – zaznacza Jan Grześkowiak, prezes CRK Energia.

- Certyfikowany przez ministerstwo klaster energii w ramach ORE działać będzie na obszarze całego Powiatu Ostrowskiego. W gronie jego założycieli są pierwsi mieszkańcy oraz małe, średnie i duże firmy z terenu Powiatu Ostrowskiego – wskazuje Bartosz Ziółkowski.

Ostrowski Rynek Energetyczny stworzy również nowe możliwości dla lokalnych przedsiębiorców.

- To z jednej strony szansa dla wszystkich przedsiębiorców na tańszą lokalną energię elektryczną, a z drugiej możliwość rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i gospodarczych inwestycji w segmencie własnych ekologicznych źródeł energii – podkreśla Mateusz Nycek z ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Stworzenie i ministerialna certyfikacja Ostrowskiego Rynku Energetycznego to wymierny efekt czerwcowej konferencji "Energia dla ostrowian", gdzie po raz pierwszy zaprezentowano publicznie główne założenia przedsięwzięcia.

Długofalowym celem ORE jest samowystarczalność energetyczna miasta. Prognozy naukowców i ekspertów przewidują, że będzie to możliwe do osiągnięcia w 2040 roku.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe