×

Powiat Ostrowski: Koalicyjne targi. Starosta z PiS?

  • 7.11.2018, 13:19 (aktualizacja 09.11.2018 09:24)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Koalicyjne targi. Starosta z PiS?
Czy koalicja PO z PiS nadal będzie rządzić w powiecie ostrowskim? Jak udało nam się dowiedzieć, trwają rozmowy w efekcie których stołek starosty mógłby przypaść w udziale politykowi z PiS, a radni z PO trafiliby wówczas do opozycyjnej ławy.

Wyborczy podział ,,łupów'' w powiecie wskazuje jasno, że nikt nie może rządzić samodzielnie i potrzebna będzie koalicja. Scenariuszy jest kilka. Mówi się, że nie będzie żadnych zmian i nadal utrzymana zostanie współpraca PO z PiS. I pewnie obie strony podpisałyby się pod taką koalicją bardzo chętnie, gdyby nie mały problem. Szefowie obu partii - tak PO jak i PiS - dali wyraźnie do zrozumienia, iż nie widzą możliwości współpracy na żadnym szczeblu samorządów. Wystarczy tylko przypomnieć słowa lidera PO Grzegorza Schetyny, który w Poznaniu powiedział: ,,Dla dobra Polski i jej obywateli, dla naszego miejsca w Europie, musimy wygrać te wybory. Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS–owską szarańczę''.

Czy takie określenia nie bolą lokalnych polityków PiS z powiatu ostrowskiego? Widać nie. Pewne jest, że jeśli dojdzie do takiej koalicji, to będzie miała ona zdecydowaną większość w radzie i starostę będzie osoba związana z PO czyli Paweł Rajski, a wicestarostą osoba z PiS czyli Roman Pacholczyk.

Jest także możliwa koalicja PO i PSL, ale miałaby ona tylko 14 głosów w 27 osobowej radzie, a więc byłaby wymagana na wszystkich sesjach stuprocentowa obecność radnych z oby tych partii. A to nie zawsze może się udać. Poza tym, radni z PSL w ostatnich ośmiu latach byli przez rządzących powiatem - delikatnie mówiąc - spychani na margines powiatowej polityki i pewnie nie będą chcieli się teraz wiązać z PO.

Ale jest również i trzecie rozwiązanie, w którym koalicję tworzą radni: PiS, PSL i z KKW Beaty Klimek. Takie zestawienie daje 16 głosów w radzie. I jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wówczas fotel starosty przypadłby w udziale politykowi z PiS, a na posadę wicestarosty mógłby liczyć człowiek z PSL. Natomiast radni z KWW Beaty Klimek zadowolą się miejscami w zarządzie powiatu i szefostwem w kilku kluczowych komisjach rady. Czy na taki ruch zdecyduje się PiS?

Nic nie jest jeszcze rozstrzygnięte, a gorączkowe koalicyjne rozmowy cały czas się toczą. Wszystko wyjaśni się na najbliższej sesji Rady Powiatu Ostrowskiego.

BIN

 

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rozumny
Rozumny 8.11.2018, 12:39
TUPANIE CHYBA LEPSZE NIŻ BYĆ OPLUTYM I UDAWAĆ ŻE DESZCZ PADA
empi
empi 7.11.2018, 14:30
a wy już tupiecie nóżkami, klimkowe podlizuchy

Pozostałe