Powiat Ostrowski: Trwa odliczanie do rocznicowych obchodów

  • 06.11.2018, 08:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Trwa odliczanie do rocznicowych obchodów
Lokalne władze, gminne instytucje i wiejskie społeczności upamiętnią 100. lecie Odzyskania Niepodległości w gminie Przygodzice.

Okolicznościowe msze, widowiska historyczne, koncerty i wiele różnych wydarzeń odbędzie się w listopadzie w całej gminie Przygodzice w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "Przygodzice były i są ważnym miejscem na mapie odzyskiwania niepodległości" - podkreśla wójt Krzysztof Rasiak. Obchodom będzie towarzyszyć m.in. wspólne śpiewanie hymnu narodowego i zapowiadana przez gminna bibliotekę promocja wydawnictwa "Przygodzickie rocznice" autorstwa Wacława Kieremkampta.

Wydarzenia z 11 listopada 1918 r. przypomni najpierw Międzyszkolny Gminy Bieg z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, który już 7 listopada (w najbliższą środę o godz. 10) wystartuje w Jankowie Przygodzkim. Tego samego dnia o godz. 13, w sali wiejskiej w Przygodziczkach podsumowany zostanie konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży o tematyce niepodległościowej, a po nim o godz. 18, w tym samym miejscu, odbędzie się "Wieczornica Patriotyczna dla Niepodległej".
Z kolei 8 listopada w hali widowiskowo-sportowej w Szkole Podstawowej w Przygodzicach odbędzie się uroczystość nadania tej placówce imienia "Orła Białego" i przekazania sztandaru. 9 listopada w obchody włączy się Szkoła Podstawowa z Czarnegolasu, wystawiając w tamtejszej świetlicy wiejskiej widowisko "Pisk Orła Białego". Podstawówka z Dębnicy w tym samym terminie zrealizuje z kolei spektakl „Przystanek niepodległość”.
10 listopada o godz. 16 w sali wiejskiej w Topoli-Osiedlu wybrzmi "Koncert z okazji 100 lat niepodległej Polski". Obchody zwieńczą 11 listopada oficjalne uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Przygodzicach i przy powstańczym obelisku w Jankowie Przygodzkim. Kameralną sołecką i patriotyczną uroczystość w tym dniu zaplanowano także w Wysocku Małym.
Przygodzickie uroczystości państwowe od wielu już lat organizowane są przed stojącym przy urzędzie gminy pomnikiem, upamiętniającym poległych w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej. Plac w centrum tej wsi nosi nazwę Powstańców Wielkopolskich i jest "przystankiem" wszystkich świąt państwowych.
W tym roku w związku z przypadającym 100-leciem odzyskania niepodległości w przedszkolach i szkołach gminy Przygodzice odbywa szereg imprez upamiętniających to wydarzenie. W tych placówkach odbyło się już wiele ciekawych przedsięwzięć związanych z rocznicą – konkursów wiedzy historycznej, pieśni patriotycznej, turniejów  i wystaw.
Jedną z wielu inicjatyw będzie wspólne śpiewanie hymnu narodowego podczas szkolnych apeli.


Wybrane wydarzenia
7 listopada
Janków Przygodzki, godz. 10.
Międzyszkolny Gminny Bieg z okazji 100 - rocznicy Odzyskania Niepodległości. Miejsce - boisko szkolne.

Przygodziczki, godz. 13.
Rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pn. "100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w oczach dzieci i młodzieży". Miejsce - sala wiejska.
Przygodziczki, godz. 18 - Wieczornica Patriotyczna dla Niepodległej. Miejsce - sala wiejska.

8 listopada
Przygodzice, godz. 16.
Uroczystość nadania imienia Orła Białego Szkole Podstawowej w Przygodzicach. Godz. 16 - msza św. z poświęceniem sztandaru w kościele parafialnym w Przygodzicach, a po niej przemarsz do szkoły i symboliczne odsłonięcie pomnika.

9 listopada
Czarnylas, godz. 17.
Msza. św. w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele. Godz. 18 - przedstawienie słowno muzyczne pn. "Pisk Orła Białego". Miejsce - sala wiejska.

Dębnica, godz. 18.30
Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej w Dębnicy.

10 listopada
Topola-Osiedle, godz. 16.
Koncert z okazji 100 lat Niepodległości Polski. Miejsce - sala wiejska.

11 listopada
Przygodzice,  godz. 11.
Msza św. w kościele parafialnym w Przygodzicach. Po mszy uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Janków Przygodzki, godz. 11.15.
Msza św. w kościele parafialnym w Jankowie Przygodzkim, a po niej złożenie kwiatów pod obeliskiem Powstańców Wielkopolskich przy Szkole Podstawowej w Jankowie Przygodzkim.

Wysocko Małe, godz. 16.
Spotkanie patriotyczne w sali wiejskiej w Wysocku Małym. Koncert zespołu śpiewaczego "Czarnoleskie nutki" i występy uczniów Szkoły Podstawowej w Dębnicy.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe