Kalisz: Na ratunek zabytkowym cmentarzom

  • 24.10.2018, 11:35 (aktualizacja 25.10.2018, 19:40)
  • Karolina Binek
Kalisz: Na ratunek zabytkowym cmentarzom
1 listopada już po raz 18. w Kaliszu odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy i konserwację nagrobków osób zasłużonych dla miasta.

23 października podczas konferencji prasowej szczegóły akcji zaprezentowali m. in. Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza; Jarosław Dolat z PTTK w Kaliszu oraz Daria Kozanowska, kierownik Biura Cmentarza Komunalnego.

W tym roku w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorom zależało, by do konserwacji wybrać nagrobek osoby, która włączyła się w odbudowę wolnej Polski. Jest nią kapral Bolesław Bogacki, pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej. Był On żołnierzem 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 r. stacjonowało w Kaliszu. Poległ w wojnie 1920 r. W grobie tym pochowano również w 1950 r. Władysława Otto, warszawskiego kompozytora. Na remont potrzebne jest ok 25 tys. złotych.

W poprzednich latach dzięki uzyskanym datkom można było przeprowadzić renowację grobów osób takich jak płk. Rafał Zajączek, Adam Chodyński – patron kaliskich przewodników turystycznych czy też adiunkta generałów Edmunda Taczanowskiego.

Niezwykle istotnym elementem akcji są wolontariusze, którzy nadal mogą zgłaszać swoją chęć zaangażowania się w kwestę i zbierania pieniędzy. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną, czerwoną puszkę i imienny identyfikator. Już dzisiaj wiadomo, że do akcji włączą się znani aktorzy, artyści, politycy, samorządowcy czy dziennikarze.

Zbiórka odbędzie się 1 listopada w godzinach 8.00 – 16.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej.

Karolina Binek

Karolina Binek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe