Ostrów: W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

  • 21.03.2017, 08:59
  • Ryszard Binczak
Ostrów: W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Senacki Zespół ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym powołany. To zrealizowana inicjatywa Senatora RP Łukasza Mikołajczyka.
W spotkaniu założycielskim uczestniczyli senatorowie, którzy zgłosili chęć pracy w tej grupie i stawiają sobie za cel opracowanie i wdrożenie kompleksowych i wieloaspektowych działań edukacyjno-profilaktyczno-terapeutycznych zapewniających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w świecie wirtualnym oraz zwiększenie ich bezpiecznego korzystania z narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych. - Bardzo mi miło, iż zostałem wybrany przewodniczącym tego senackiego zespołu. Wiceprzewodniczącymi zostali senator Kazimierz Wiatr, senator Ryszard Majer i senator Małgorzata Kopiczko. Kwestie związane z bezpieczeństwem najmłodszych w sieci są dla mnie niezwykle istotne i ważne. Już od kilku lat prowadzę działania edukacyjne związane z tematem infoholizmu. Ponadto współpracuję z prof. dr hab. Józefem Bednarkiem oraz dr Anną Andrzejewską autorytetami w dziedzinie zagrożeń cyberprzestrzeni i autorami wielu książek w tym temacie - powiedział senator Łukasz Mikołajczyk, przewodniczący senackiego zespołu. Do głównych zadań zespołu należy wzbogacenie wiedzy merytorycznej o zagrożeniach wynikających z technologii informacyjno-komunikacyjnych i współczesnych mediach cyfrowych oraz doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji zagrożeń cyberprzestrzeni oraz światów wirtualnych wśród dzieci i młodzieży. Ważne będzie również podnoszenie kompetencji społecznych nauczycieli, pedagogów, rodziców i przedstawicieli innych instytucji oświatowo-wychowawczych oraz profilaktyczno-terapeutycznych związanych z tymi zagrożeniami. Ponadto zostaną opracowane, wdrożone i systematycznie doskonalone strategie dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w świecie wirtualnym. Ważny jest również aspekt inspirowania innych przedsięwzięć związanych z edukacją dla bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej w środowiskach oświatowo-wychowawczych m.in. w zakresie badań, kształcenia, działań profilaktyczno-terapeutycznych, medycznych, prawnych, polityki społecznej oraz nawiązywania współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi i lokalnymi zajmującymi się przedmiotową problematyką w zakresie kreatywnych działań w ww. obszarze. Planuje się też powołanie zespołów eksperckich ze środowisk naukowych, edukacyjnych i resortowych o charakterze merytorycznym, konsultacyjnym i doradczym wspomagających pracę zespołu.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe