Powiat Ostrowski: Pałac w Lewkowie do remontu

  • 18.10.2018, 15:27
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Pałac w Lewkowie do remontu
Kompleksowym remontem drugie życie rozpoczyna pałac w Lewkowie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten cel ok. 28 mln zł. Ten jeden z najcenniejszych architektonicznie i historycznie obiektów chce przejąć powiat ostrowski.

Pałac w Lewkowie to dla mieszkańców powiatu coś więcej niż tylko zabytkowa architektura. Wiąże się z nim bowiem historia rodu Lipskich zasłużonych w walce o polskość. Stąd wywodził się pierwszy polski starosta Wojciech Lipski. Mimo tak dużego bagażu historii obiekt podległy przez lata Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej popadał stopniowo w ruinę. Szansę na nowe dała decyzja Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w dalszej kolejności idące za tym zapewnieniem środki finansowe z funduszy unijnych oraz budżetu Województwa Wielkopolskiego.
W ostatnich dniach w pustym i przygotowanym już do remontu pałacu odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą oraz przekazanie symbolicznego czeku na prawie 28 mln zł. Dokonała tego Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
– Prawie po połowie środki te pochodzą z funduszy unijny, a druga część z budżetu Województwa Wielkopolskiego. To jest znaczna kwota, która pozwala zmienić oblicze obiektu i całego terenu wokół. Wystarczy na utrzymanie wiodących funkcji muzealnych, ale również wprowadzenie zupełnie nowej oferty’’ To nie tylko jeden z najcenniejszych obiektów w południowej, ale całej Wielkopolsce i chcemy, żeby tętnił życiem – powiedziała Marzena Wodzińska.
– Jestem przekonany, że dziś rozpoczyna się nowe życie pałacu. To moment, kiedy Rada Powiatu odniosła sukces, bo najpierw udało się problemem zainteresować władze wojewódzkie. Sukcesem są na razie pieniądze i wykonawca gotowy podjąć się prac budowlanych, co także wcale nie było łatwe biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia aż trzech przetargów. O pełnym sukcesie będziemy mogli powiedzieć za ok. 2 lata kiedy wszytko zostanie wyremontowane - mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski.
Oprócz wiodącej funkcji muzealnej wprowadzone zostaną nowe. Powstanie multimedialne centrum edukacji historycznej oraz hotel i restauracja. Wprowadzenie funkcji komercyjnych wymagało uzyskania zgód w organach historyczno-konserwatorskich. Projekt obejmuje również wymianę ogrodzenie, przebudowę tzw. części zielonej. Rekultywacja obejmować będzie dużą ingerencję, ale także nawiązanie do niezrealizowanych projektów z czasów Lipskich. Teren przez pałacem obniżony zostanie o kilkadziesiąt cm.
Remont wykonywać będzie firma Kanbruk, która zaangażowana była m.in. w odrestaurowanie ostrowskiej Synagogi.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe