Kalisz: Podsumowanie tygodnia irlandzkiego

  • 17.10.2018, 09:54
  • Karolina Binek
Kalisz: Podsumowanie tygodnia irlandzkiego
Miniony piątek było wyjątkowym czasem dla 50 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach.

Tego dnia w ramach realizacji projektu Erasmus+ "Zawodowcy Południowej Wielkopolski otwarci na standardy europejskie" młodzież, która zakwalifikowała się do udziału w projekcie wraz ze swoimi opiekunami, nauczycielami języka angielskiego, koordynatorami szkolnymi projektu oraz dyrekcją szkoły spotkała się z Wicekonsulem Irlandii w Poznaniu - Panem Krzysztofem Schramm oraz Panią Marszałek - Marzeną Wodzińską. Podczas uroczystej konferencji Pan Konsul odczytał list skierowany do uczestników projektu od Ambasador Irlandii w Polsce - Emer O"Connel.

Wielkopolska nie od dziś jest uważana na region wyjątkowo przedsiębiorczy. Wyróżniamy się swoją wrodzoną zaradnością spośród wielu innych społeczności i należy to podkreślać. To Wy, kochani, będziecie współtworzyć nowe miejsca pracy, przyczyniać się do rozwoju gospodarczego i technologicznego naszego regionu – mówiła Marzena Wodzińska, podkreślając: Wyjazd do Irlandii dla wielu z Was będzie tym pierwszym poza granice naszego kraju. Pamiętajcie jednak zawsze, że tutaj są Wasze korzenie – na wielkopolskiej ziemi. Czerpcie zatem wiedzę, doświadczenie i kunszt pracy irlandzkich kolegów. Stawajcie się najlepszą wersją siebie, ucząc się otwartości, pokory, szacunku i podnosząc poczucie własnej wartości.

Oprócz spotkania młodzieży z zaszczytnymi gośćmi wydarzenie było podsumowaniem pierwszego etapu przygotowania językowo-kulturowego uczniów, jakim był tydzień irlandzki zorganizowany w szkołach. Uczniowie dumnie prezentowali swoje osiągnięcia podczas tygodnia irlandzkiego w formie zarówno multimedialnej, jak i słownej.

W okresie od 1 do 5 października 2018 w szkołach objętych projektem można stwierdzić, że młodzież żyła Irlandią – kulturą, historią i tradycjami. Przechadzając się korytarzami szkół można było zauważyć na drzwiach typowe irlandzkie zwroty, uczniów z włosami w kolorach flagi irlandzkiej, można było poczuć zapach typowej kuchni irlandzkiej, posłuchać muzyki celtyckiej, czy nauczyć się tańca irlandzkiego. W przygotowanie zajęć dla uczestników projektu w ramach kulturoznawstwa zaangażowała się również Fundacja Kultury Irlandzkiej z Poznania, która udostępniła materiały dla nauczycieli, prezentacje, a także rozpoczęła wizyty w szkołach w towarzystwie Irlandczyka – Trevora Walsh’a.

Na wszystkich uczestników projektu czekały również przygotowane pakiety wsparcia podczas szlifowania języka angielskiego - książki, słowniki, notatniki i małe gadżety. To pierwsze z tego typu spotkań.

Podczas konferencji młodzież została również zaproszona przez gości do Poznania z wizytą w Konsulacie oraz Urzędzie Marszałkowskim, co nastąpi już wiosną 2019 roku.

Karolina Binek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe