Ostrów: Miasto jest całością

  • 16.10.2018, 14:46 (aktualizacja 18.10.2018, 09:48)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Miasto jest całością
- Miasto jest całością i tak patrzymy na proces rewitalizacji. Komitet, któremu przewodniczę, jest pozytywnym przykładem dobrej współpracy na rzecz miasta ludzi z różnych grup społecznych i zawodowych o różnych poglądach politycznych – podkreśla Mateusz Nycek, przewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji.

Od ponad 1,5 roku stoi Pan na czele Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji, jednego z najlepiej funkcjonujących organów kolegialnych w mieście. Czym jest Ostrowski Komitet Rewitalizacji?

- Ostrowski Komitet Rewitalizacji to społeczny organ opiniodawczo-doradczy Prezydenta Miasta w sprawach związanych z przygotowaniem, prowadzeniem i oceną procesu rewitalizacji. Powołany został na podstawie przepisów ustawy o rewitalizacji Zarządzeniem Prezydent Beaty Klimek z dnia 31 stycznia 2017 rok. Liczy 13 członków, przedstawicieli różnych grup społecznych i różnych branż zawodowych. Przepisy ustawy o rewitalizacji nadają Komitetowi dwie podstawowe funkcje – opiniodawczą oraz doradczą. Komitet Rewitalizacji stanowi forum współpracy i dialogu mieszkańców z organami publicznymi.

Jak przebiega dotychczasowa działalność Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji?

- Dotychczas odbyliśmy 7 oficjalnych posiedzeń, podczas których nie tylko opiniowaliśmy dokumenty formalne dotyczące rewitalizacji, ale przeprowadziliśmy również kilka tematycznych dyskusji, wypracowując także propozycje pozytywnych rozwiązań. W ten sposób Ostrowski Komitet Rewitalizacji stał się polem bezpośredniej, merytorycznej i twórczej dyskusji o sprawach miasta. Chcemy być aktywni i przez 1,5 roku naszej działalności udało się zrobić więcej niż zakłada ustawa. Nie poprzestaliśmy na formalnej działalności i opiniowaniu dokumentów, ale co mnie szczególnie cieszy, udało się nam wyjść na ulice miasta i bezpośrednio do mieszkańców. Zorganizowaliśmy mobilne stoiska informacyjno-konsultacyjne na ostrowskim „Deptaku” oraz podczas odbywających się miejskich festynów. Przeprowadziliśmy również dwa otwarte spotkania z mieszkańcami.

Jedną z podstawowych ról Komitetu według ustawy jest opiniowanie programu rewitalizacji. Jaki program rewitalizacji ma nasze miasto?

- Ostrów Wielkopolski ma przygotowany przez Prezydent Miasta Beatę Klimek kompleksowy program rewitalizacji obejmujący najbliższe 5 lat do 2023 roku. Program Rewitalizacji dla Ostrowa Wielkopolskiego zakłada aktywne włączenie nie tylko miasta i spółek komunalnych, ale również spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, organizacji społecznych, przedsiębiorców oraz podmiotów prywatnych. W ten sposób rewitalizacja miasta w najbliższych latach będzie mieć wielowymiarowy charakter. Cieszę się, że jako Komitet Rewitalizacji na etapie prac nad programem mogliśmy wnieść swoje propozycje i wnioski oraz pozytywnie zaopiniować ten ważny i strategiczny dokument. Program Rewitalizacji dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego obejmuje 95 przedsięwzięć rewitalizacyjnych na łączną wartość niemal 60 mln złotych. Warto zauważyć, że oprócz dużych przedsięwzięć inwestycyjnych, zawiera także ponad 40 wartościowych działań społecznych. W ten sposób silnie stawia na ludzki wymiar rewitalizacji. Program Rewitalizacji zawiera również wiele zadań prośrodowiskowych i ekologicznych. To wszystko pozytywnie wyróżnia Ostrów Wielkopolski na tle innych polskich miast, a sposób przygotowania rewitalizacji miasta jest wzorowo oceniany przez ogólnopolskie autorytety naukowe i środowiska branżowe. Najbliższe 5 lat poświęcone będzie intensywnej realizacji przez Miasto tego ambitnego programu, którą Komitet będzie wspierał swoimi społecznymi działaniami.

Jakie konkretne przedsięwzięcia obejmie rewitalizacja miasta?

- Spośród dużych inwestycji realizowanych przez Miasto największe to budowa miejskiej hali sportowo – widowiskowej oraz nowoczesnego centrum przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego. To modelowy przykład rewitalizacji zdegradowanego terenu powojskowego oraz szansa na ożywienie społeczne i gospodarcze tej części Ostrowa Wielkopolskiego, na co wielokrotnie wskazywali również sami mieszkańcy i społecznicy, uczestnicy spotkań organizowanych przez Komitet. Strategiczne, już przygotowane przez Miasto w ramach unijnego projektu ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, zadania rewitalizacyjne to również odnowienie ostrowskiego „Deptaku”, stworzenie zielonego Placu Rowińskiego, nowa odsłona ulicy Wiosny Ludów. Przeprowadzona zostanie także długo oczekiwana modernizacja muzycznego amfiteatru w Parku Miejskim oraz dalszy rozwój Ogródków Jordanowskich, jako miejsca spotkań i rekreacji wszystkich pokoleń. Jednym z ważnych zadań jest kompleksowa rewitalizacja Targowiska Miejskiego przy ul. Głogowskiej. Na to zadanie spółka, ze wsparciem Centrum Rozwoju Komunalnego, również złożyła wniosek o środki unijne. Z mniejszych, ale równie istotnych przedsięwzięć, planowana jest rewitalizacja stawu w Parku Mickiewicza oraz systematyczny rozwój Parku Miejskiego, Parku 600-lecia i Parku 3 Maja.
W zmodernizowanym budynku sali sesyjnej przy al. Powstańców Wielkopolskich powstanie Dom Obywatelski i Punkt Informacji Młodzieżowej. Spośród działań społecznych wprowadzona zostanie funkcja animatorów podwórkowych czy miejskie lekcje obywatelskie. Program Rewitalizacji obejmuje również Młodzieżowy Klub Integracji i Przygotowania do Dorosłości, Centrum Integracji Społecznej Młodzieży i Osób Starszych wraz z Warsztatem Pracy Twórczej oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Rewitalizacja miasta to również przyjazne zagospodarowanie osiedlowej przestrzeni na podwórkach i między blokami, zarówno w zakresie rekreacji jak i bezpieczeństwa. Już realizowany jest największy w historii miasta projekt wymiany oświetlenia m.in. w Śródmieściu i osiedlu Jana Pawła II. Miasto jest całością i jako Komitet tak patrzymy na proces rewitalizacji.

Kiedy rozpoczną się kolejne inwestycje i działania w ramach rewitalizacji miasta?

- Rewitalizacja jest procesem długofalowym, nastawionym przede wszystkim na efekty w przyszłości. Warto jednak aktywnie działać tu i teraz. Obecnie zakończył się długi, ale i ważny proces przygotowania rewitalizacji od strony dokumentacji formalnej. To ogromna praca wykonana przez ostrowski Urząd Miejski, szczególnie Wydział Rozwoju Miasta, z którym Komitet na bieżąco współpracuje. Jak wiadomo w dużych przedsięwzięciach publicznych takie przygotowanie często trwa wiele miesięcy. Po tym I etapie przygotowań dynamicznie rozpocznie się II etap działań, czyli rzeczowe przeprowadzenie rewitalizacji. Temu poświęcone będzie najbliższe 5 lat. Jestem przekonany, że nasze miasto zyska nowe, jeszcze piękniejsze oblicze.

W jakim kierunku kontynuowana będzie działalność Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji?

- W naszej społecznej funkcji nadal zamierzamy być aktywni. Przede wszystkim Komitet będzie rozwijał i poszerzał bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Szczególną wartością Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji, któremu przewodniczę, jest zgodna, twórcza i merytoryczna współpraca ludzi o różnych poglądach, a nawet z różnych środowisk politycznych. Jestem przekonany, że pod tym względem Komitet może być wzorem dla innych organów publicznych, chociażby Rady Miejskiej. Zgoda i spokój są miastu bardzo potrzebne i wierzę, że nasza lokalna rewitalizacja przebiegać będzie ponad podziałami politycznymi. Bo jak zdefiniował ten proces prof. Wojciech Kłosowski podczas Międzynarodowej Konferencji Komunalnej w Ostrowie Wielkopolskim, rewitalizacja to tak naprawdę realizowanie marzeń mieszkańców…

Rozmawiał Ryszard Binczak

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe