×

Powiat Ostrowski: Zamek Gutów nagrodzony

  • 9.10.2018, 10:40
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Zamek Gutów nagrodzony
Już po raz 12. wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski wręczył nagrody najlepszym obiektom agroturystycznym w Wielkopolsce. W kategorii: obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim pierwszą nagrodę zdobył kompleks pałacowo - parkowy "Zamek Gutów" w Gminie Ostrów Wielkopolski. Nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych odebrał właściciel obiektu Lech Studniewski wraz z synem.

Gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Wśród gości obecny był wójt gminy Piotr Kuroszczyk, który serdecznie pogratulował zwycięstwa.

-Tak piękne miejsca zasługują na uwagę i uznanie. Kompleks pałacowo-parkowy w Gutowie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmienił się diametralnie. Dziś to miejsce atrakcyjne z niepowtarzalnym klimatem. Wspaniała wizytówka Gminy Ostrów Wielkopolski. Serdecznie gratuluję otrzymanej nagrody właścicielom obiektu i życzę kolejnych tak prestiżowych nagród – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk .

Konkurs na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich po raz pierwszy zorganizowano w 2007 roku, a jego pomysłodawcą był ówczesny zarząd województwa wielkopolskiego.

- Konkurs doskonale pokazuje, że można wypocząć w Wielkopolsce, a atrakcyjnych miejsc nie brakuje. W wielkopolskich gospodarstwach agroturystycznych odnajdziemy wszystko to, co zagwarantuje doskonały wypoczynek i mnóstwo atrakcji. To właśnie w takich miejscach przekonamy się, czym jest polska gościnność i tradycyjna kuchnia – podkreśla Krzysztof Grabowski, wicemarszałek wielkopolski.

Eklektyczny dwór rodziny Mendelsohnów pochodzi z 1895 roku. Rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Złożony z kilku zróżnicowanych brył na rzucie litery L, z czterokondygnacyjną wieżą narożną. W pobliżu pałacu park podworski z przełomu XIX i XX wieku o powierzchni 5 ha.

W 1945 roku właścicielem terenu w Gutowie zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne. W zamku na parterze mieściły się biura PGR oraz sklep wiejski, na piętrze- mieszkali pracownicy folwarczni. W największej sali urządzano zabawy wiejskie. Przez pewien czas w części wschodniej działała zlewnia mleka oraz w piwnicach tuczarnia kur.

W 1995 roku majątek w Gutowie kupił Lech Studniewski z Ostrowa Wielkopolskiego, który rozpoczął gruntowną renowację parku i zamku. Od tego momentu teren z każdym kolejnym rokiem nabierał blasku. Dziś to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Wielkopolski i Polski.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe