×

Powiat Ostrowski: Premia za przedsiębiorczość

  • 9.10.2018, 09:26
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Premia za przedsiębiorczość
Szereg inicjatyw integrujących i aktywizujących wieś, zwieńczonych wykonaniem zagospodarowania terenu publicznego w Ludwikowie (gm. Przygodzice), przyczyniło się do uzyskania przez to sołectwo tytułu ,,Aktywnej Wsi Wielkopolskiej".

W Przygodzicach wyróżniono w piątek najlepsze oddolne inicjatywy południowej Wielkopolski zrealizowane w ramach Programu "Odnowy wsi". 22 laureatów tegorocznej, 2. edycji plebiscytu "Liderzy Wielkopolskiej Wsi" nagrodził wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Uroczystość odbyła się w szkolnej hali sportowo-widowiskowej. Uświetnił ją recital Katarzyny Zawady, a także występy zespołów ludowych.
Cechą charakterystyczną projektów odnowy wsi jest wolontariat mieszkańców, a przyznawanie przez samorząd województwa wielkopolskiego dotacji na zaplanowane przedsięwzięcia ma charakter konkursowy.
Jak zaznaczył w Przygodzicach wicemarszałek Krzysztof Grabowski, w programie uczestniczy blisko 2 tys. aktywnych sołectw z całej Wielkopolski ze 186 gmin (wszystkie z gminy Przygodzice). Do tej pory z budżetu woj. wielkopolskiego wydano na ten cel 27 mln. zł; udało się zrealizować 1345 przedsięwzięć.
- Te środki, być może małe w skali innych dotacji, są niezwykle cenne i zauważalne na wsi. Trudno nie zauważyć ich roli w wymiarze integracyjnym, ale też związanym z poprawą estetyki wielu miejsc  - mówił Krzysztof Grabowski.
Według Grabowskiego do tej pory w Wielkopolsce stworzono ponad 650 strategii sołeckich, w których przygotowaniu uczestniczyło ponad 2,5 tys. mieszkańców. 
- Gmina Przygodzice także premiuje najlepsze i najciekawsze sołeckie inicjatywy, a także przykłady oddolnego czynu społecznego - mówi wójt Krzysztof Rasiak. - Przyglądamy się zaangażowaniu wiejskich stowarzyszeń, pomysłom na pozyskiwanie wsparcia ze źródeł zewnętrznych oraz aktywizacji i integracji mieszkańców. Stwarzamy tym samym gminną przestrzeń do realizacji nowych pomysłów. Gratuluję mieszkańcom Ludwikowa i Pani Sołtys, że ich wspólne działania zostały docenione także na szerokim forum. Przypominam, że w 2016 roku Ludwików otrzymał tytuł "Najaktywniejszego sołectwa gminy Przygodzice".
- Jeśli ma się wokół siebie ludzi życzliwych, którzy potrafią mobilizować, a nie ciągle narzekać i mówić nie damy rady, to wtedy można zrobić naprawdę wiele - powiedziała nam nagrodzona sołtys Ludwikowa Iwona Król.
W ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi funkcjonują trzy konkursy dotacyjne: "Pięknieje Wielkopolska Wieś, "Odnowa Wsi szansą dla aktywnych sołectw" i "Nasza wieś naszą wspólną sprawą". Gminnym Koordynatorem programu Wielkopolska Odnowa Wsi w Przygodzicach jest Dariusz Piechowiak, który wraz z Wójtem odebrał symboliczne podziękowanie.
Wiadomo już, że w 2019 roku w Wielkopolsce na cele programowe "Odnowy wsi" wydane zostaną 4 mln zł.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe