Powiat Kaliski: Lekcja historii z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

  • 25.09.2018, 11:02
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Lekcja historii z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Wystawę historyczną „Drogi do Niepodległości” realizowaną w ramach zadania publicznego „Śladami Polski Niepodległej” zaprezentowano w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.

Autor wystawy jest doskonale znany w powiecie kaliskim rekonstruktor i pasjonat historii, Karol Matczak. Oprócz wystawy, autor przeprowadził także lekcję historii związaną z działaniami wojennymi na terenie regionu. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Na wystawie historycznej zostały zaprezentowane elementy umundurowania żołnierzy armii zaborców, w których walczyli Polacy - mundury prusaka, żołnierza rosyjskiego oraz powstańca wielkopolskiego. Ponadto zwiedzający mogli obejrzeć pamiątki z okresu 1914-1918 związane z mieszkańcami regionu kaliskiego, elementy uzbrojenia i umundurowania żołnierzy od okresu napoleońskiego, poprzez okres powstania styczniowego do czasu I wojny światowej oraz lazaret - szpital wojskowy i jego wyposażenie.
- Uczniowie z zaciekawieniem oglądali artefakty z pierwszej połowy XX wieku oraz elementy uzbrojenia. W czasie lekcji młodzież zapoznała się z lokalną historią i działaniami wojennymi na terenie naszego regionu. Pasjonująca opowieść o krwawych drogach do niepodległości zakończyła się wykładem o udziale w zbrojnych zrywach patriotów pochodzących z powiatu kaliskiego – powiedziała Magdalena Krzywda, wicedyrektor ds. organizacyjnych w Zespole Szkół  w Opatówku.
ZS
Fot. Zespół Szkół  w Opatówku

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe