Ostrów: Spółki przekazały dokumenty. Czy radni się z nimi zapoznali?

  • 19.09.2018, 10:40 (aktualizacja 19.09.2018, 10:46)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Spółki przekazały dokumenty. Czy radni się z nimi zapoznali?
Wraca temat funkcjonowania ostrowskich spółek miejskich. Przewodniczący Rady Miejskiej Marian Herwich twierdzi, że radni nie otrzymują informacji dotyczących działalności spółek.

Czy rzeczywiście radni nie mają dostępu do informacji dotyczących pracy spółek? Przewodniczący Marian Herwich pismo w tej sprawie wysłał do mediów. Zarzuca w nim m.in., że prezesi miejskich spółek nie przyszli 10 września na wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Działalności Gospodarczej, Ładu Przestrzennego i Gospodarki Gruntami.

Tymczasem Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego S.A., udowadnia że już 29 sierpnia Spółki Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego przekazały zgodnie z wnioskiem radnych z komisji, kilkaset stron dokumentów dotyczących ich sytuacji finansowej, deklarując jednocześnie chęć dalszej merytorycznej współpracy w tym zakresie w oparciu o przekazane dokumenty.

- Uczestniczenie w posiedzeniu komisji, które stały się wyłącznie politycznym gremium, nie służy spokojnej i merytorycznej dyskusji, szczególnie po tym, jak Rada Miejska bez wcześniejszych analiz przegłosowała uchwałę o rozpoczęciu procesu likwidacji CRK – mówi Bartosz Ziółkowski. -. W tej sytuacji nie ma odpowiednich warunków do rzeczowej rozmowy w gronie radnych, którzy kończą już swoją kadencję. Jednocześnie przekazanie radnym kompletu sprawozdań finansowych Spółek Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. pozostaje konkretnym dowodem pełnej transparentności i przejrzystości działania spółek.

 

Przewodniczący Marian Herwich i część radnych na koniec kadencji kwestionuje również wynagrodzenia prezesów spółek miejskich. Tymczasem po zmianie ustawy przez PiS w czerwcu 2016 roku wynagrodzenia prezesów spółek komunalnych reguluje odgórnie ustawa.

- Wynagrodzenia członków zarządu spółek komunalnych reguluje obecnie uchwalona przez Sejm RP ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami – mówi Stanisław Sikorski, radca prawny z Działu Nadzoru Właścicielskiego Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. - Zakresem regulacji ustawy objęte zostały nie tylko spółki Skarbu Państwa, ale także spółki komunalne, do których zaliczamy wszystkie spółki tworzące Grupę Kapitałową CRK. Przepisy przedmiotowej ustawy określają wprost, co stanowi podstawę nawiązania stosunku prawnego łączącego członka zarządu ze spółką. Jest nią umowa o świadczenie usług zarządzania zawierana jedynie na czas pełnienia funkcji przez daną osobę, a nie tak jak było to poprzednio – umowa o pracę. Jednak przede wszystkim ustawa wprowadza jednolite w skali kraju regulacje dotyczące sposobu i zasad ustalania wynagrodzenia dla członków zarządów, wskazując jednocześnie, że składa się ono z części stałej, oraz części zmiennej. Wypłata części zmiennej wynagrodzenia uzależniona jest od stopnia realizacji celów zarządczych. Brak lub niepełne ich wykonanie skutkuje brakiem lub proporcjonalnym zmniejszeniem wypłaty. Z kolei wysokość części stałej została powiązana nie tylko z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ale także od wielkości i skali działalności danego przedsiębiorstwa.

 

Stanisław Sikorski dodaje jeszcze: - Obecnie obowiązujące regulacje prawne nie przewidują już możliwości przyznawania członkom zarządów nagród i premii. Wszystkie spółki należące do Grupy Kapitałowej CRK zostały już objęte regulacjami wskazanej ustawy, a wynagrodzenia członków zarządów regulują umowy o świadczenie usług zarządzania.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe