
Łączny koszt inwestycji to 1,3 mln zł, a wartość dotacji ponad 757 tys. zł. Dofinansowaniem objęte będą tylko prace dociepleniowe. Roboty modernizacyjne w Szkole w Przygodziczkach mają objąć m.in. termoizolację budynku od środka, wymianę drzwi i okien, wymianę kotła grzewczego, jak również instalację systemów energii odnawialnej i oświetlenia led. Przebudowana zostanie również klatka schodowa i wszystkie pomieszczenia.
- Chodziłem do tej szkoły przed 50. laty i tak, jak wyglądała kiedyś, tak wygląda dziś - mówi Marek Gąsiorek, były nauczyciel i radny z Przygodziczek. - Należy jej się ten remont.
Podobnie uważa dyr. placówki Renata Skorupa, wyliczając na palcach przeprowadzone w niej unowocześnienia. Według regionalisty i historyka Dariusza Peśli, szkoła elementarna w Przygodziczkach, dawniej zwanych małymi Przygodzicami powstała przypuszczalnie w połowie XIX w. Na pewno istniała już przed 1874 roku.
Peśla powołując się na źródło pisane ks. Pawła Władysława Fabisza, wyjaśnia, że do powstania szkoły w Przygodziczkach przyczynili się książęta Bogusław i Wilhelm Radziwiłłowie, właściciele Hrabstwa Przygodzice. Książę Wilhelm zmarł w 1870, natomiast Bogusław w 1874 r. Spadkobiercą ostatniego i kolejnym ordynatem Hrabstwa został jego syn, książę Ferdynand Radziwiłł (zm. 1926 r.). Zgodnie z ówczesną tradycją, książę dziedzic był prezesem dozoru szkolnego erygowanych przez siebie szkół. Od 1824 prezesem dozoru szkolnego w Przygodziczkach po zmarłym ojcu został książę Ferdynand. Prócz dotacji do utrzymania szkoły miał on prawo do zabierania głosu w ważnych dla niej sprawach oraz opiniowania lub rekomendowania osoby nauczyciela wskazanego do objęcia posady.
Obecnie w szkole funkcjonuje podstawówka i oddział przedszkolny. Jej organem prowadzącym jest gmina Przygodzice.
TW