Powiat Kaliski: Wielkie przedsięwzięcie Diecezji Kaliskiej

  • 14.09.2018, 14:30
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Wielkie przedsięwzięcie Diecezji Kaliskiej
17 zabytkowych drewnianych kościołów zostało poddanych pracom renowacyjnym i konserwacyjnym w ramach I etapu projektu "Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej - rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu". Wartość tego etapu projektu to ponad 10 mln. zł.

Konferencja podsumowująca dotychczasowe działania Diecezji Kaliskiej w zakresie realizacji projektu odbyła się  w Centrum Józefologicznym w Kaliszu. Jest to największa inwestycja konserwatorska Diecezji Kaliskiej oraz największy pod względem ilości partnerów projekt w zakresie dziedzictwa kulturowego w historii realizacji ogólnokrajowych projektów unijnych w Polsce. Uczestnikami konferncji byli ks. Biskup Diecezji Kaliskiej Edward Janiak, Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski, Beata Matusiak Kierownik Delegatury Kaliskiej Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków, Rafał Kubis Koordynator projektu z ramienia Diecezji Kaliskiej, Mieczysław Łuczak Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Bożena Budzik Burmistrz Nowych Skalmierzyc oraz proboszczowie parafii biorących udział w projekcie.
Wśród kościołów biorących udział w projekcie znalazły się dwa z powiatu kaliskiego - kościół pw. Narodzenia NMP w Blizanowie, w którym renowacji poddano ołtarz główny, ołtarze boczne, chrzcielnicę, obrazy, konfesjonały, ławy, klęczniki, ambonę i prospekt organowy a także kościół pw. Wszystkich Świętych w Liskowie gdzie odrestaurowano ołtarz główny i chrzcielnicę. Zarówno kościół w Blizanowie jak i kościół w Liskowie znajdują się również na Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej, który został utworzony przez Powiat Kaliski.
MW
Fot. Marta Wolarz

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe