Powiat Ostrowski: Daniel Mituła ma mój głos

  • 13.09.2018, 16:02
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Daniel Mituła ma mój głos
Rozmowa z Bożeną Budzik burmistrzem Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Pani Burmistrz, po 26 latach pełnienia funkcji burmistrza dziękuje Pani mieszkańcom Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce za zaufanie, którym Panią obdarzali przez lata i nie podejmuje walki o kolejną kadencję. Dlaczego ?

- Po pierwsze, jako samorządowiec po tylu latach służby na rzecz mieszkańców naszej gminnej wspólnoty czuję się przede wszystkim zawodowo spełniona. Po drugie zaś, już o 2 lata przekroczyłam wymagany dla kobiet wiek emerytalny. Po trzecie, te 26 lat pełnienia funkcji burmistrza to duży wysiłek połączony z ogromną odpowiedzialnością i codziennym stresem, jeżeli się podchodzi do swoich obowiązków z pasją i całkowitym zaangażowaniem. To wszystko razem wzięte odciska swoje piętno na zdrowiu, a ja chcę jeszcze nacieszyć się wnukiem i rodziną, dla której przez te lata kierowania sprawami gminy brakowało mi czasu. Po czwarte zaś, żegnam się z mieszkańcami w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku bo nie szczędziłam sił, aby nasza gmina pięła się w górę zarówno pod względem rozwoju gospodarczego, jak i społecznego. Mam poczucie, że mi się to udało, ale oczywiście ostateczną ocenę pozostawiam jak zawsze mieszkańcom, którzy są najbardziej obiektywnym recenzentem.

W swoim wystąpieniu na uroczystej sesji rady powiedziała Pani, że ta samorządowa droga nie była usłana różami. Co miała Pani na myśli?

- Poza pięknymi chwilami były i te, które kazały się zastanawiać, czy warto dalej pchać ten ciężki wóz rozwoju gminy pod górę. Szczególnie uwidaczniało się to przed wyborami samorządowymi, kiedy nagle okazywało się, że wokół mnie pozostawała bardzo wąska grupka ludzi, współpracowników, którzy nie kalkulowali co im się bardziej opłaca, tylko do końca mnie wspierali w walce o kolejną kadencję. Oczywiście w samym finale przekonywałam się że stoi za mną potężna siła, jaką zawsze byli moi wyborcy, za co im jeszcze raz z serca dziękuję. W tych chwilach próby moi konkurenci nie szczędzili mi też, jak się okazuje, niesłusznej krytyki, co pokazywały wyniki wyborów i moje wygrane zawsze w pierwszej turze. Ale to zawsze był wielki stres, który zostawiał swój ślad na zdrowiu. To jeden z przykładów pokazujących, że służba publiczna to nie tylko uroczystości, spotkania, ale codzienna ciężka orka, aby odnieść sukces. Nie będę mówiła o trudnościach przy realizacji rożnych wielkich projektów inwestycyjnych, bo to, można by rzec, była codzienność w samorządowej pracy.

Wróćmy też pamięcią do czasu, kiedy okrawano naszą gminę z trzech miejscowości. Aktualnie temat wraca ponownie. Tych tylko kilka przykładów potwierdza,że moja samorządowa droga tylko z pozoru wyglądała na łatwą i przyjemną. Ale nie skarżę się na los, bo to był mój wybór. Zaś teraz mam wielka radość w sercu, że nasza mała ojczyzna tak pięknie się rozwija.

Otrzymała Pani wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń państwowych. Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce lokuje się w rożnych rankingach w czołówce najlepiej rozwijających się gmin miejsko-wiejskich w Polsce. Zatem to zapewne wielka satysfakcja dla Pani?

- Nie pracowałam jako burmistrz dla osobistych nagród, wyróżnień czy odznaczeń, ale jeżeli takie otrzymywałam, to zawsze dedykowałam je mieszkańcom Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. No bo gdyby nie ich zaufanie, które okazywali mi przy urnach wyborczych, nigdy takie splendory na mnie by nie spadły. Natomiast te wyróżnienia dla gminy to też nasza wspólna satysfakcja, promocja i radość wszystkich mieszkańców i każdego z osobna.

Mówi Pani mieszkańcom Gminy do widzenia w szczególnym momencie dla samorządów w ogóle. Bo po pierwsze, zostaje wydłużona z 4 do 5 lat kadencja wójtów, burmistrzów i prezydentów. Po drugie, ograniczona została ilość kadencji do dwóch. Ponadto, obniżone zostały zarobki wójtów, burmistrzów i prezydentów. Jak Pani skomentuje te przemiany?

- Źle oceniam ograniczenie do dwóch pięcioletnich kadencji funkcjonowanie organów wykonawczych, bo to jest odbieranie prawa obywatelom do decydowania, kto jest dobrym gospodarzem, a kto złym. Ja jestem tego najlepszym przykładem. Gdyby takie ograniczenie funkcjonowało od 1990 roku, to już dawno zajmowałabym się czymś innym, a tak mieszkańcy, a wcześniej radni, mieli wolny wybór. Jeżeli ocenili, że zasługuję na prawie 7 kadencji pełnienia funkcji burmistrza, to mieli ku temu zapewne dobre argumenty. A po zmianach jest bardzo duże ryzyko dokonywania złych wyborów, bo po pierwsze - wydłużenie kadencji o rok do lat pięciu spowoduje, że w przypadku popełnienia błędu w wyborze wójta, burmistrza czy prezydenta, który nie ma pojęcia o zarządzaniu wspólnotą samorządową potencjalnie zwiększa się szanse na podejmowanie złych decyzji, które mogą pogrążyć gminę na wiele lat. Dlatego uważam, że te jesienne wybory będą od 1990 roku najważniejszymi, tym bardziej, że potencjalnie nowo wybrany burmistrz będzie miał tylko 10 lat jak zostanie wybrany na druga kadencję , aby pokazać co potrafi i na co go stać. Trzeba więc postawić na człowieka z pasją, który idzie do samorządu nie dla pieniędzy, bo takich tam nie ma, szczególnie teraz po obniżeniu wynagrodzenia dla samorządowców. Trzeba postawić na kandydata, który ma pomysły i rozumie zarówno oczekiwania mieszkańców, jak i potrzeby rozwojowe gminy. Musi to być człowiek, w którego otoczeniu będą zarówno radni z dużym doświadczeniem samorządowym, jak i młodzi z powiewem świeżości i niekonwencjonalnymi pomysłami. Przy tym przyszły burmistrz naszej gminy musi posiadać umiejętności w zarządzaniu takim organizmem, jakim jest gmina. Wolno mi więc, jak sądzę, po 26 latach samorządowej pracy i samorządowego doświadczenia ostrzec naszych mieszkańców, aby nie dali się uwikłać w politykę, która wręcz szkodzi samorządom bowiem burmistrz ma służyć mieszkańcom, a nie być prowadzony na pasku partii politycznej i realizować jej interesy. Niezależność, a tym samym swoboda w podejmowaniu decyzji jest rzeczą kluczową w zarządzaniu gminą. Wystarczy tylko dobrze wsłuchiwać się w głos mieszkańców, którzy dla mnie zawsze byli jedyną i największa partią polityczną. Nie wolno też dać się zwieść obietnicom bez pokrycia potencjalnych kandydatów. Proszę więc was o mądry wybór, by nasz wspólny dorobek, nasz wspólny samorządowy sukces nie został bardzo szybko roztrwoniony.

Zatem Pani Burmistrz, kto jest Pani kandydatem na Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w nadchodzących wyborach samorządowych? Wszak publicznie zarówno na uroczystej sesji rady, jak i na festynie z okazji Dni Miasta Nowe Skalmierzyce, zadeklarowała Pani, że kiedy przyjdzie na to czas powie Pani mieszkańcom na kogo odda swój głos.

- Tak faktycznie było. Złożyłam taką deklarację, bo kiedy oświadczyłam, że nie będę się już ubiegać po raz kolejny o funkcje burmistrza, mieszkańcy przy różnych okazjach zaczęli mnie pytać wprost: jak to teraz będzie? Na kogo glosować? Niech Pani nam podpowie.

Zaskoczyło mnie to bardzo. Nie sadziłam bowiem, że mieszkańcy tak zareagują i będą prosić o poradę. Mówili mi tak: "Jak Pani startowała, to wiedzieliśmy na kogo głosować, a teraz po tylu latach Pani urzędowania jesteśmy zdezorientowani, dlatego pytamy, bo darzymy Panią zaufaniem. Zależy nam bardzo aby schedę po Pani objęła osoba kompetentna, która nie zmarnuje naszego wspólnego dorobku". To były takie miłe rozmowy, pełne troski o sprawy gminy. Stąd też nie mogę przejść obojętnie wobec tych pytań. Bo za bardzo kocham to miejsce na ziemi, aby przez złe wybory zaprzepaszczony został nasz wspólny dorobek. Zatem chcę oświadczyć, że z pełnym przekonaniem i zaufaniem całym sercem popieram kandydata na burmistrza Daniela Mitułę, na którego oddam mój głos w jesiennych wyborach samorządowych. To młody, dobrze wykształcony człowiek. Znam Daniela od 18 lat, kiedy to zaczynał swoją pracę samorządową od, jak dobrze pamiętam, podinspektora w ówczesnym referacie organizacyjnym i spraw obywatelskich. Potem awansował na stanowisko inspektora, aby w ramach awansu wewnętrznego objąć funkcje kierownika Referatu Oświaty i Wychowania. Bałam się czy sobie poradzi bo to szalenie trudny referat i zarządzanie ponad 200-osobowym zespołem. Zaufałam mu i się nie pomyliłam. Poradził sobie znakomicie. Jestem więc przekonana, że spełni się również w roli Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Pan Daniel Mituła ma mój głos, bo oprócz posiadanych kompetencji, doświadczenia i umiejętności, jest miłym, zawsze uśmiechniętym, zwyczajnie radosnym, dobrym i życzliwym człowiekiem. Ponadto zebrał wspaniały zespół zarówno doświadczonych, jak i młodych kandydatów na radnych z bardzo ciekawym, przemyślanym i mądrym programem wyborczym, który dobrze będzie służył mieszkańcom. Tym programem wyborczym pan Daniel pokazał jak świetnie ma rozpoznane potrzeby gminy i wasze oczekiwania co jak najlepiej świadczy o jego przygotowaniu do pełnienia funkcji burmistrza.

Wierzę, że sukces pana Daniela Mituły i grupy radnych skupionych wokół niego będzie sukcesem całej naszej gminy.

Pani Burmistrz, proszę jeszcze o kilka słów, czym dalej się będzie Pani zajmować? Mówi się że otrzymuje Pani różne polityczne propozycje startu czy do Sejmiku Samorządowego, czy do parlamentu? Ile w tym prawdy?

Nigdy nie angażowałam się w politykę i teraz też tak będzie. Na funkcję burmistrza zawsze startowałam z niezależnego politycznie komitetu wyborczego. Jestem konsekwentna w swoich postanowieniach. Nie wybieram się więc nigdzie. Chcę poświęcić się najbliższym, w tym opiece nad 88-letnią mamą, której to opieki, jak i towarzystwa potrzebuję coraz więcej. Kocham Was, mieszkańcy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Bądżcie szczęśliwi i zdrowi. Jeszcze raz dziękuję wam wszystkim za wszystko!

Karolina Binek

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xxxx
xxxx 15.09.2018, 20:55
Dobry kandydat to hejt zabrał się do dzieła . Tylko Daniel Mituła . Reszta to miernoty i karierowicze .
mieszkaniec
mieszkaniec 16.09.2018, 10:34
haha. Zdzichu przestań juz. Dobry kandydat hahahaha.
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 15.09.2018, 07:21
Mituła pfff chyba jakiś żart..... Wszyscy tylko nie on.... No i Mielcarek jeszcze musi wylecieć z gminy bo to żenada...
mieszkaniec
mieszkaniec 15.09.2018, 00:58
zabierz zdzislawa i na emeryture. mitula przepadnie. niedoczekanie wasze. nie pomoga wam podwojne banery i zawalona plakatami gmina.
mieszkaniec
mieszkaniec 13.09.2018, 17:37
Dobry gospodarz odchodzi, ale kandydat żenada.

Pozostałe