×

Powiat Ostrowski: 25 lat Domu Rolnika w Ołoboku

  • 13.09.2018, 11:13
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: 25 lat Domu Rolnika w Ołoboku
Dom Rolnika w Ołoboku ma już 25 lat. Z tej okazji mieszkańcy spotkali się na wspólnej biesiadzie połączonej ze wspomnieniem oddania do użytku obiektu.

W Ołoboku odbyło się spotkanie z okazji 25. rocznicy otwarcia i poświęcenia Domu Rolnika. Zaproszonych gości powitała wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice, a zarazem sołtys Ołoboku Teresa Lemiesz. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, zastępca wójta Ryszard Boduch, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice Bernadeta Biała, radni i sołtysi z gminy Sieroszewice, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim Zdzisław Jaźwiec, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ołoboku Dariusz Ratajczyk, grono pedagogiczne z Ołoboku i mieszkańcy. – Gorąco witam wszystkich mieszkańców Ołoboku, a szczególnie tych, którzy 25 lat temu uczestniczyli w uroczystości otwarcia sali. Witam wszystkich, którzy swoimi występami uświetnili uroczystość otwarcia: Orkiestrę Dętą „Ołobok” na czele z panem Stanisławem Jarosikiem, Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok”, a szczególnie panią Helenę Saranek, która prowadziła tę uroczystość oraz dorosłych obecnie uczniów Szkoły Podstawowej w Ołoboku, którzy wcielili się w gwiazdy polskiej i światowej muzyki i Teresę Migasiewicz, która przygotowała wówczas część artystyczną – mówiła sołtys Ołoboku.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

 

Przypomniała, że Dom Rolnika uroczyście oddano do użytku 22 sierpnia 1993 roku. Przedstawiła też historię budowy obiektu. Inicjatywa budowy wyszła od członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Ołoboku już w 1983 roku, ale decyzja o budowie zapadła dopiero w 1989 roku. Jesienią 1990 roku zaczęto zalewać fundamenty, które kopać zaczęli jako pierwsi Jan Czubak i Kazimierz Janicki. Do ich działań dołączyła w październiku Teresa Lemiesz, która została sołtysem wsi. W skład Komitetu Budowy Domu Rolnika wchodzili: Kazimierz Janicki (przewodniczący), Jan Czubak, Marian Dachowski, Antoni Hałupnik, Florian Jarosik, Stanisław Jarosik, Teresa Lemiesz, Helena Smektała, Jan Saranek, Zygmunt Smeliński, Jerzy Urban. Budowa Domu Rolnika trwała 2,5 roku. – Było bardzo duże zaangażowanie Komitetu Budowy i społeczeństwa ołobockiego. Mieliśmy także duże wsparcie finansowe z Urzędu Gminy Sieroszewice oraz od mieszkańców Ołoboku, którzy bardzo czekali na obiekt kulturalny, gdzie przeniesiono bibliotekę i stworzono warunki do działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok” i Orkiestry Dętej „Ołobok” – podkreśliła sołtys Teresa Lemiesz, która wspomniała zmarłych Kazimierza Janickiego, Jana Czubaka i Helenę Smekałę oraz proboszcza ks. kanonika Bogdana Wojciechowskiego, który poświęcił salę.

 

Mieszkańcy przybyli na jubileuszowe spotkanie mieli okazję obejrzeć film z uroczystości otwarcia przygotowany przez Teresę Migasiewicz. Spotkanie umiliły występy. Na estradzie przed Domem Rolnika zagrała Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika, a także zaśpiewał i zatańczył Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok” pod kierunkiem Anny Mielcarek. Spotkanie było okazją do podziękowania wójtowi Czesławowi Berkowskiemu za 28 lat pracy w samorządzie i wspieranie mieszkańców Ołoboku we wszystkich działaniach. W swoim wystąpieniu wójt nawiązał do budowy i dnia otwarcia Domu Rolnika. Dziękował wszystkim osobom, a szczególnie sołtys Teresie Lemiesz za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Wspomniał też osoby, które nie doczekały jubileuszu. – Chciałbym wszystkim gorąco podziękować za wieloletnią współpracę. Zawsze z sympatią przychodziłem tutaj na te wszystkie spotkania organizowane w Ołoboku i będzie mi tego z pewnością brakowało. Minęło już 25 lat i sala wymaga remontów. Mamy plan na termomodernizację tego obiektu. Gmina się tym zajmuje. W tej chwili tę sprawę prowadzi mój zastępca Ryszard Boduch i mam nadzieję, że to będzie w najbliższym czasie zakończone – mówił Czesław Berkowski. Uroczystość jubileuszową prowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jerzy Pawłowski. Spotkanie zakończyła wspólna biesiada.

EK

 

 

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe