×

Powiat Ostrowski: Narodowe Czytanie po raz kolejny w Nowych Skalmierzycach

  • 11.09.2018, 11:43
  • Karolina Binek
Powiat Ostrowski: Narodowe Czytanie po raz kolejny w Nowych Skalmierzycach
Uczestnictwo w przedsięwzięciu, które w całym kraju odbywało się 8 września br. zgłosiło Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, organizując je wespół z dyrekcją Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w gościnnych murach Małej Filharmonii – pięknie na tę okoliczność udekorowanej biało-czerwonymi kwiatami.

W liście z 18.06.2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda w taki oto sposób zachęcał Polaków do włączenia się w tegoroczną, siódmą już odsłonę wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo, czyli Narodowego Czytania: "Przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. […]  W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. […] W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu".

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Wybrane fragmenty ostatniego, wydanego w 1924 roku, dzieła Stefana Żeromskiego czytała rekordowa ilość trzydzieściorga chętnych, w tym m.in.  przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Lekturę przeplatano co jakiś czas występami artystycznymi o treści patriotycznej: recytacją wierszy, które deklamowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jana Nepomucena Chrzana z Gostyczyny (Karol Wojtyła „Myśląc Ojczyzna" oraz Cyprian Kamil Norwid „Moja piosnka II”) oraz utworami wokalno-instrumentalnymi (m.in. „Piechota”, „Łatwo jest mówić o Polsce”) duetu muzycznego opartego na skrzypcach - Monika Walczak oraz keyboardzie - Błażej Bukowski.

Każdy z czytających w podziękowaniu za przyłączenie się do akcji otrzymał od organizatorów dyplom oraz miał możliwość opieczętowania przyniesionej ze sobą książki specjalnym pamiątkowym stemplem z logo „Narodowe Czytanie”.

Trwająca ponad trzy godziny literacko-muzyczna podróż zakończyła się wspólnym poczęstunkiem w zaaranżowanej na ten cel kawiarence.

Karolina Binek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe