×

Ostrów: CRK istnieje i działa dla Mieszkańców

  • 31.08.2018, 19:00 (aktualizacja 01.09.2018 13:29)
  • Karolina Binek
Ostrów: CRK istnieje i działa dla Mieszkańców
- Uchwała Rady Miejskiej jest tylko demonstracją polityczną, dla CRK realnie nic się nie zmienia. Dalej pracujemy aktywnie na rzecz mieszkańców i będziemy realizować wszystkie ambitne projekty, które rozpoczęliśmy i założyliśmy na lata 2018 - 2024 - podkreśla Bartosz Ziółkowski, Prezes Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim.

Na czwartkowej Sesji Rady Miejskiej radni Platformy Obywatelskiej poparli uchwałę radnego Alojzego Motylewskiego o procesie likwidacji CRK. Jak odbiera Pan Prezes to działanie radnych?

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

- Szczerze mówiąc zupełnie mnie to nie zdziwiło, jesteśmy u progu kampanii wyborczej, a w ustach pana Motylewskiego nie jest to temat nowy. Można wręcz odnieść wrażenie pewnej obsesji, systematycznie powracającej co 4 lata. Występuje on z postulatem likwidacji od kilkunastu lat, a dyskusja ta zawsze intensyfikuje się podczas kampanii wyborczej. Im bliżej wyborów tym wraca temat spółek, wraca temat holdingu, wraca temat likwidacji. Być może wskazuje to na brak wśród niektórych radnych innych pozytywnych pomysłów na miasto.

Jakie są skutki przegłosowanej uchwały dla obecnego funkcjonowania Centrum Rozwoju Komunalnego?

- Uchwała, która została podjęta jest uchwałą intencyjną czy też kierunkową ze strony części radnych, którzy kończą swoją kadencję. Zupełnie nie wiem, jak do tej uchwały odniesie się nowa Rada Miejska, która zostanie wybrana już za niecałe 2 miesiące. Tak naprawdę podjęta uchwała jest pewną demonstracją polityczną. Było to typowo polityczne głosowanie, bez merytorycznych argumentów. Nie ma to realnego wpływu na obecną codzienną pracę spółki. Centrum Rozwoju Komunalnego istnieje i dalej pracuje przede wszystkim dla mieszkańców. Koncentrujemy się na merytorycznej pracy. Dalej realizujemy i będziemy realizować wartościowe i prorozwojowe projekty dla miasta. Ubolewamy nad nieodpowiedzialnym zachowaniem części radnych, którzy zakłócają innowacyjne i perspektywiczne przedsięwzięcia wykorzystując je do bieżącej walki politycznej. Jest to podejście krótkowzroczne i niebezpieczne dla rozwoju miasta. To działanie szkodliwe, wskazujące jedynie na chęć zaistnienia w kampanii wyborczej.

Część radnych zarzucała z kolei brak obecności Pana Prezesa i możliwości obustronnej dyskusji podczas obrad Sesji. Dlaczego zabrakło przedstawicieli miejskich spółek komunalnych na ostatniej Sesji Rady Miejskiej?

- Jesteśmy przekonani, że tak ważne uchwały i tematy dla naszego miasta powinny być omawiane po szczegółowych i kompleksowych analizach na merytorycznych spotkaniach, a nie w świetle kamer, gdzie uprawiana jest tylko i wyłącznie kampania wyborcza i polityka. Sesje Rady Miejskiej stały się miejscem nienawiści i politycznych kłótni zamiast konstruktywnej pracy dla miasta. Takim obradom Sesji Rady Miejskiej mówię stanowcze nie! Nie na tym polegać powinna służba mieszkańcom ze strony radnych. Warto rozmawiać o roli i działaniach CRK, warto rozmawiać o miejskich spółkach komunalnych, ale nie w taki sposób! Wielokrotnie zapraszałem radnych na rozmowy, wielokrotnie próbowałem z radnymi merytorycznie dyskutować, chcąc pokazać strategię i pozytywne pomysły, które realizowane są dla naszych mieszkańców. W większości przypadków, co dziwne, radni nie przychodzili, była to dezercja? Czas, w jakim radny Motylewski zgłosił uchwałę w sprawie likwidacji CRK sprawia niestety wrażenie akcji politycznej powodowanej motywacjami wyborczymi, a nie merytorycznego pomysłu na funkcjonowanie ostrowskiej gospodarki komunalnej.  Dziwić może tylko, że do tego rodzaju indywidualnej akcji pojedynczego radnego w sposób nieodpowiedzialny gremialnie dołączyli politycy Platformy Obywatelskiej. O ile w przypadku radnego Paducha wpływ na to mogło mieć znikome doświadczenie samorządowe i ekonomiczne, o tyle niezrozumiałe, że pozostali bardziej doświadczeni radni bezrefleksyjnie poparli subiektywne i tendencyjne opinie pana Motylewskiego. W tej sytuacji nie ma sensu uczestniczyć w hucpie politycznej, jaką urządza na Sesji Rady Miejskiej większość radnych. Ich postawa zostanie oceniona w najbardziej demokratyczny sposób w wyborach samorządowych już za niecałe 2 miesiące.

Radni opozycyjni wciąż porównują Centrum Rozwoju Komunalnego do dawnej spółki Holdikom. Czy istnieją podstawy do takiego porównania?

- Niestety znów jest to tylko prosta retoryka polityczna bez faktycznego i merytorycznego uzasadnienia. Obecnie w obrocie prawnym i aktualnych rejestrach podmiotów komunalnych i gospodarczych nie istnieje spółka Holdikom S.A. Na gruncie prawa nie ma dzisiaj spółki Holdikom. Wszystkie inne twierdzenia są po prostu kłamstwem i nie mają żadnego potwierdzenia w aktualnych dokumentach prawnych. Powinni to wiedzieć i przyjąć do wiadomości szczególnie radni chełpiący się swoim wykształceniem prawniczym. CRK to nie Holdikom. Centrum Rozwoju Komunalnego jest zupełnie inną spółką niż Holdikom, szczególnie ten z poprzedniej kadencji. Inną zarówno w znaczeniu prawnym, jak i zakresu, a przede wszystkim sposobu działania. CRK ma przede wszystkim charakter zadaniowy i prospołeczny, nastawiony na konkretne innowacyjne projekty rozwojowe oraz bezpośrednią współpracę z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami.

Centrum Rozwoju Komunalnego w realizowanych projektach współpracuje z kilkudzesiącioma partnerami gospodarczymi i naukowymi. Czy ostatnie działania lokalnych polityków w Radzie Miejskiej mają wpływ na tą współpracę?

- Chcę uspokoić wszystkie podmioty z nami współpracujące – przedsiębiorców, naukowców i instytucje publiczne – będziemy dalej prowadzili nasze działania i pracowali dla rozwoju miasta i całego regionu. Ostrowski Rynek Energetyczny tworzony przez Centrum Rozwoju Komunalnego i CRK Energia ma już ponad 50 partnerów. Wśród nich jest ponad 40 przedsiębiorców z terenu miasta i całego powiatu ostrowskiego. Jest także światowy lider rozwiązań informatycznych dla energetyki oraz Stowarzyszenie Klaster 3 x 20 z Profesorem Janem Popczykiem - twórcą polskiej energetyki lokalnej i jego zespołem naukowym. To niezwykle ważny projekt zwłaszcza w czasach rosnących cen energii elektrycznej. Nie chcemy pozostawiać ostrowian tylko w rękach wielkich koncernów energetycznych. Chcemy dać mieszkańcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną.

Czy sytuacja w której sektor komunalny staje się w tak dużym stopniu przedmiotem politycznych sporów radnych jest dla Pana Prezesa zaskoczeniem po ponad pół roku realizacji nowej Strategii na lata 2018 - 2024?

- Warto zdawać sobie sprawę, że Centrum Rozwoju Komunalnego podejmując odważne ofensywne działania naraża się na przeciwności, a nawet na ataki polityczne, bo narusza pewne status quo. Innowacje zawsze w historii świata budziły opór, bo naruszały istniejący stan i pewne interesy. Jeszcze w XIX wieku
w europejskich miastach opór i niezrozumienie budziły nawet inwestycje kanalizacyjne – dziś tak oczywiste i  powszechne. Czas kampanii wyborczej sprzyja tego rodzaju atakom, wszak niektórym chodzi zapewne o medialny rozgłos. W całym ostatnim sporze o CRK po jednej stronie stoją najwyższej klasy branżowi specjaliści, znani w całej Polsce naukowcy oraz poważni przedsiębiorcy, a po drugiej stronie pan Motylewski, mający obecnie własne, niewyjaśnione sprawy i partyjni politycy Platformy Obywatelskiej. Stojąc przed wyborem – pan Motylewski i jego otoczenie czy rozwój miasta – wybieram rozwój miasta.

Karolina Binek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
JAK WYŻEJ
JAK WYŻEJ 19.10.2018, 17:02


Trzymam kciuki za wybory 2018.

Oby wygrał Pan Motylewski, to całe Parcele Zacharzewskie będą
w końcu miały normalne chodniki!

Gdyby przez całe dziesięciolecia nie był tak aktywnym działaczem , przewodniczącym osiedla
i radnym, to połowa Parceli Zacharzewskich miałaby, do tej chwili, gruntowe ulice bez oświetlenia.

Życzę Panu Motylewskiemu sukcesu w wyborach,
bo ma duże doświadczenie polityczne i wiedzę techniczną, tak potrzebną w życiu miasta.
Należy podkreślić , że zna Ostrów jak mało kto.
empi
empi 16.09.2018, 14:33
a czym się różni dzisiejsze CRK od Holdikomu z kadencji Torzyńskiego? Wtedy był niedobry, czy był mniej niedobry, albo był dobry, potem stał się zły, potem znów ten będzie niedobry, choć teraz jest dobry. Jedno się nie zmieni prezes BZ zawsze na topie
empi
empi 12.09.2018, 14:08
benzo(a)piren, panie prezesie!

Pozostałe