Kalisz: Asnykowcy to światowi ludzie

  • 25.08.2018, 09:00 (aktualizacja 25.08.2018, 09:04)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Asnykowcy to światowi ludzie
Przed nami 180 rocznica urodzin Adama Asnyka, 100 rocznica odzyskania niepodległości oraz XVIII Zjazd wychowanków najstarszej na ziemi kaliskiej szkoły – I Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. To wyjątkowy rok – przekonuje prezes Stowarzyszenia Asnykowców i lider KALISZAN Piotr Kościelny.

Adam Asnyk, to poeta, pisarz, działacz społeczny i polityczny. Urodzony w Kaliszu w 1838 roku. W roku 1863 był członkiem powstańczego Rządu Narodowego. Był działaczem społecznym i politycznym, a przede wszystkim to czołowy poeta doby pozytywizmu. Zmarł w Krakowie w 1897 roku, pochowany w grobach zasłużonych na Skałce. Miasto rodzinne uczciło go pomnikiem, nazwą ulicy, płytami pamiątkowymi. Od 1923 roku jest patronem szkoły, do której uczęszczał. Jest Asnykowcem, jak wielu z Nas!

 

SZKOŁA - TRADYCJA

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka to szkoła niezwykle atrakcyjna, a historia stawia ją w rzędzie najstarszych szkół w Polsce. W 1773 r. staraniem Komisji Edukacji Narodowej powstała Szkoła Kaliska, która mieściła się w Kolegium Pojezuickim. W 10 lat później przemianowano ją na Szkołę Akademicką Okręgową. Po wkroczeniu do Kalisza wojsk pruskich, w 1799 r., władze pruskie zmieniły szkołę na Korpus Kadetów. W 1818r. zostaje rozpoczęta budowa nowego budynku szkoły na gruzach zamku. Po niecałych dwóch latach wszystkie prace zostały ukończone i pod koniec 1819r. budynek został oddany do użytku. Przez kolejne sto lat szkoła podlegała ciągłym ewolucjom. Zmieniały się jej nazwy i profile kształcenia, by wreszcie w 1923r. ostatecznie się uformować. W tym bowiem roku szkołę upaństwowiono i nadano jej imię obowiązujące do dziś – Adama Asnyka

 

ASNYKOWCY – WYJĄTKOWI LUDZIE!

Asnykowcy to ludzie sukcesu. To nie tylko nasz poeta czy prezydent II RP Stanisław Wojciechowski oraz wielu zacnych polityków, historyków i aktorów. Ukończyć Asnyka to było „coś”, a życiowe role stały otworem. Dziś tradycje wychowanków kontynuuje Stowarzyszenie Asnykowców. Ludzi w Kaliszu i okolicy wybitnych, wyjątkowych, idealistów. Od niedawna na czele wychowanków stanął Piotr Kościelny – młody działacz samorządowy, były wiceprezydent miasta i osoba powszechnie znana. Zastąpił wieloletniego prezesa Adama Borowiaka, który poświęcił wychowankom prawie 20 lat… Dziś pora na zmiany pokoleniowe i wzajemny szacunek. To Asnykowcy osiągną na pewno!

 

CZAS NA ZJAZD

Już za kilka tygodni będziemy świętować. Nadchodzi „pełnoletni” XVIII Zjazd Asnykowców, który odbędzie się od 7 do 9 września 2018 roku. Zjazd wyjątkowy, bowiem w przededniu 180 urodzin patrona, a więc 11 września. Dziś Asnykowcy to światowi ludzie. Przyjadą z Warszawy, Poznania, ale i Chicago czy Paryża, gdzie zawiódł ich los. Czują się jednak związani z „kaliską budą”, a atrakcji zjazdowych nie braknie! Plan Zjazdu poza tradycyjnymi punktami jak symboliczne uderzenie w dzwonek przez najstarszego z przybyłych wychowanków czy spotkania pokoleń, przewiduje kilka nowości. Po raz pierwszy w pochodzie absolwentów uczestniczyć będą wszyscy nowoprzyjęci pierwszoklasiści „Asnyka”, w czym duża zasługa dyrektor Urszuli Janczar, a główne uroczystości odbędą się w auli uniwersyteckiej UAM WPA na Nowym Świecie. Poczujemy się jak w domu, bowiem z uczelnią związany jest nie tylko prezes Piotr Kościelny, ale naszymi wychowankami są także dziekan Wydziału prof. Piotr Łuszczykiewicz oraz prodziekani prof. Maciej Guźniczak i dr. Katarzyna Piątkowska – Pinczewska. Jednym słowem Asnykowcy są wszędzie, w Kaliszu, Warszawie czy Londynie. Ciekawym pomysłem prezesa Kościelnego jest także inauguracyjny turniej tenisowy „Asnykowski Szlem”, który rozegrany zostanie pomiędzy wychowankami tego słynnego liceum. Będzie się działo!

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe