Powiat Ostrowski: Dożynki w Głogowej

  • 24.08.2018, 09:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Dożynki w Głogowej
Jak co roku mieszkańcy wsi Głogowa świętowali Dożynki Wiejskie. W tym roku uroczystość tą połączono z oficjalnym poświęceniem i przekazaniem samochodu strażackiego dla OSP Głogowa.

Najpierw odbyła się msza święta polowa odprawiona wspólnie przez ks. Grzegorza Kamzola i ks. Błażeja Jędrzejaka. Następnie rozpoczęła się cześć dotycząca przekazania samochodu, którą rozpoczął hymn strażacki „Rycerze Floriana”.

Ksiądz proboszcz poświęcił nowy wóz, a burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak dokonał oficjalnego przekazania samochodu pożarniczego marki Ford Transit. Naczelnik OSP dh Grzegorz Jachowski otrzymał z rąk burmistrza dokumenty i kluczyki do nowego wozu i zgodnie z ceremoniałem przekazał je pod opiekę kierowcy dh Karolowi Zimnemu.

Z budżetu gminy na samochód przeznaczono kwotę 100 tysięcy złotych, kolejne 112 tysięcy złotych gmina otrzymała w ramach dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

- Dziękuję Wam strażacy za ofiarną służbę na rzecz drugiego człowieka, bo w trudnych chwilach zawsze możemy na Was liczyć, ale także za pomoc przy zabezpieczaniu i organizacji wszystkich gminnych imprez. Ten samochód to kolejne już 14 auto zakupione w ciągu ostatnich lat dla jednostek OSP działających na ternie naszej gminy. Wiele starań, aby ten samochód trafił do Głogowej poczyniła zmarła nagle nasza radna Grażyna Owczarek – mówił w swoim wystąpieniu Burmistrz Jacek Bartczak

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie: burmistrz Jacek Bartczak, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Grzegorz Kryjom, prezes OSP dh Krzysztof Sójka oraz Jerzy Owczarek - mąż zmarłej radnej gminnej Grażyny Owczarek.

Po części związanej z przekazaniem nowego samochodu rozpoczęto dożynki. Oficjalnego otwarcia tego rolniczego święta w Głogowej dokonał gospodarz Rafał Prędki, który przywitał zaproszonych gości oraz podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Gospodyni dożynek Kinga Iwanek postarała się, aby na stołach pojawiło się pyszne ciasto, torty i regionalne przekąski. W części artystycznej Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” przedstawił tradycyjny obrzęd dożynkowy. Na scenie pojawiły się przodownice niosące chleb i dożynkowy wieniec. Odśpiewano charakterystyczne pieśni ludowe. Zespół przekazał tegoroczny chleb i wieniec gospodarzom. Po części obrzędowej przystąpiono do odśpiewania przyśpiewek i wręczenia przybyłym gościom i mieszkańcom dożynkowych chlebków.

Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały także dzieci przedstawiając wielkopolskie zabawy ludowe. Ostatnim punktem dożynek był oberek, do którego tancerze zespołu poprosili przybyłych włodarzy gminy i mieszkańców.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe