Powiat Kaliski: Pobyt dzieci z Mołdawii podsumowany

  • 23.08.2018, 09:00
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Pobyt dzieci z Mołdawii podsumowany
Dwa tygodnie spędziła w powiecie kaliskim blisko 40-osobowa grupa dzieci polskiego pochodzenia z Naddniestrza w Mołdawii, która przybyła do Polski na zaproszenie starosty kaliskiego Krzysztofa Nosala.

Dla dzieci z Naddniestrza pobyt w Polsce był świetną sposobnością, by poznać kulturę naszego regionu i miło spędzić czas wakacyjny. I te cele udało się zrealizować, bo przez 2 tygodnie, dzięki współpracy m.in. z innymi samorządami, a także dzięki pomocy sponsorów, grupa polonijna z Mołdawii, doświadczyła wielu atrakcji, które z pewnością sprawią, że będzie to dla nich niezapomniany czas. Te dwa tygodnie wywołały u młodych gości dużą radość, co pokazuje, że warto jednoczyć się i pomagać Polonii, która często żyje w trudnych warunkach poza granicami naszego kraju. O radości świadczy też sposób w jaki podziękowali organizatorom młodzi goście. Oprócz oficjalnych podziękowań wygłoszonych przez opiekunów, dzieci zaśpiwały również przepiękne pieśni, co wzbudziło niemały podziw wśród zgromadzonych gości.
Obiad w położonej nad zalewem w Brzezinach restauracji Leśny Dwór był świetną okazją, by podziękować samorządom, instytucjom i sponsorom, którzy wsparli organizację wypoczynku dla 40-osobowej grupy dzieci z Naddniestrza. Było to bowiem wymagające i kosztowne przedsięwzięcie. Owocna współpraca sprawiła jednak, że każdy dołożył swoją cegiełkę, a wspólne działanie zapewniło dzieciom i młodzieży wspaniały czas, zaznaczony wieloma atrakcjami. Wśród nich wymienić można m.in.: zwiedzanie Szlaku Piastowskiego w Kaliszu, wspaniałą zabawę w kaliskim Aquaparku, zwiedzanie Zamku Czartoryskich w Gołuchowie, a także wizytę w tamtejszym Parku Linowym. Oprócz tego nasi goście zawitali również do Karczmy Kaliskiej, korzystali z uroków kompleksu basenowo-termalnego w Uniejowie, uczestniczyli w wycieczkach do Przygodzic, Strug i Antonina, uczestniczyli w pokazach strażackich i zajęciach sportowych, uczyli się grać w bule, brali udział w dożynkach na terenie gminy Godziesze Wielkie, aktywnie uczestniczyli w lekcjach przyrody przygotowanych przez Nadleśnictwo Winiary, a także korzystali z uroków kąpieliska w Brzezinach. Grupa dzieci i młodzieży z Naddniestrza witała również w Częstochowie pielgrzymów, którzy dokładnie 13 sierpnia pojawili się na Jasnej Górze, w ramach 381. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki.
Te wszystkie atrakcje zlokalizowane były przede wszystkim na terenie powiatu kaliskiego. Tak pokaźna ilość atrakcji była możliwa m.in. dzięki współpracy z innymi samorządami. Do akcji włączyły się bowiem gminy: Ceków-Kolonia, Blizanów, Koźminek, Lisków, Godziesze Wielkie i Brzeziny. Pobyt dzieci wsparły również samorządy spoza terenu naszego powiatu - Gmina Gołuchów i Miasto Uniejów. Ogromne słowa uznania należą się Księdzu Prałatowi Jackowi Plocie, który zapewnił Polonii dwutygodniowe zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma. Wsparcia organizacyjnego udzieliło także Nadleśnictwo Kalisz Winiary, klub KKS Włókniarz 1925 Kalisz, Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, a także kaliski Aquaparku.
 Michał Marszałkowski
Fot. Izabela Wałęsiak

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe