Ostrów: Senator Mikołajczyk prezydentem?

  • 15.08.2018, 08:30 (aktualizacja 16.08.2018, 11:49)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Senator Mikołajczyk prezydentem?
Z zawodu nauczyciel, inicjator wielu działań społecznych i kulturalnych, założyciel Stowarzyszenia „Ludzie dla ludzi”, obecnie senator Rzeczypospolitej Polskiej. Na początku sierpnia podczas konferencji prasowej zaprezentował Strategię dla Ostrowa Wielkopolskiego Ostrów 2023. Z kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Łukaszem Mikołajczykiem rozmawiał Ryszard Binczak.

Można powiedzieć, że Pana start w jesiennych wyborach samorządowych to powrót do polityki na gruncie lokalnym?

- Obecnie wypełniam mandat senatorski i pracuję w Warszawie, jednak lokalna polityka cały czas jest mi bliska i tak naprawdę nigdy z niej nie zrezygnowałem. Przypomnę, że dwukrotnie zostałem wybrany radnym powiatu ostrowskiego i w ten sposób angażowałem się w działania na rzecz mieszkańców naszego regionu. W ostatnich wyborach parlamentarnych obywatele zaufali mi i dzięki ich głosom pracuję w Senacie RP. Jednak inicjatywy na rzecz miasta i powiatu cały czas były dla mnie priorytetowe. Starałem się wspierać prowadzone projekty i prowadzić rozmowy zmierzające do pozyskania dofinansowań przeznaczonych na działania w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Urodziłem się w tym mieście, mieszkam tutaj, moje dzieci chodzą tu do szkoły i przedszkola. Ostrów to moja mała ojczyzna, której dobro jest dla mnie priorytetowe i leży mi na sercu.

Przez kilka tygodni decyzja o Pana starcie nie była pewna. Jakie były przyczyny odraczania ostatecznego rozstrzygnięcia w tej kwestii?

- Polityka to służba i zawsze to powtarzam. Kiedy otrzymałem propozycję startu w wyborach samorządowych, oczywiście musiałem oswoić się z tym tematem, jednak szybko doszedłem do wniosku, że jest to wynik ogromnego zaufania. Cieszę się, że zostałem rekomendowany przez PiS jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Moja gotowość do startu musiała być jednak zbieżna z decyzją ogłoszoną podczas posiedzenia Komitetu Politycznego PiS.

Strategia Ostrów 2023. Jaka jest geneza tego hasła?

- Na rozwój naszego miasta trzeba spojrzeć perspektywicznie. Nie mogą to być chaotycznie prowadzone działania lub projekty realizowane bez jakiejkolwiek spójności. Strategia Ostrów 2023 to pięcioletni program tworzony „z ludźmi i dla ludzi”. Zależy mi, by mieszkańcy mieli decydujący głos w zarządzaniu, strategii i rozwoju miasta. Ostrów ma niezwykły potencjał, który od wielu lat nie jest wykorzystany. Gwarantuję, że będę realizował zadania dla miasta i dla jego mieszkańców.

Podczas konferencji prasowej została przekazana informacja, iż Pana program wyborczy będzie skupiał się na kilku obszarach, w których będą wprowadzane zmiany? Jakie to będą przestrzenie działalności?

- Pragnę zarządzać Ostrowem Wielkopolskim, bazując na najbardziej wartościowych dokonaniach przeszłości, śmiało krocząc w przyszłość. Najważniejszą płaszczyzną, na której opierają się inne gałęzie jest gospodarka. To filar, który będzie wpływał na zmiany oddziałujące na całe społeczeństwo. Nie można zapominać o nauce i edukacji. Nasze zarządzanie ostrowską oświatą będzie skutkowało na wychowanie młodego pokolenia. Trzeba również wprowadzać nowe rozwiązania w polityce senioralnej. Jest wiele systemowych projektów i rozwiązań dedykowanych osobom starszym i z tych możliwości należy korzystać. Trzeba również zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie i oczywiście ostrowską kulturę i sport.

 

Sporo miejsca poświęca Pan gospodarce. Na jakie zmiany mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy?

- Priorytetem gospodarczym musi być budowanie i rozwój polskiej gospodarki w oparciu o lokalne firmy. Przyszedł czas, aby pomyśleć o działaniach, które znacząco wpłynęłyby na rozwój firm. Wszystko po to, byśmy mogli rozbudowywać lokalne przedsiębiorstwa, tworzyć miejsca pracy i ostrowską wartość dodaną w przemyśle.

 

Z zawodu jest Pan nauczycielem. Już zapowiedział Pan, że innowacje nie ominą ostrowskiej oświaty. O jakich rozwiązaniach Pan myśli?

- Przede wszystkim chciałbym, aby ostrowskie szkoły prowadzone przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski były placówkami bez obowiązkowych zadań domowych. Powinniśmy skupić się na działaniach projektowych, które będą wpływały na współpracę uczniów. Tradycyjne zadania domowe to często obowiązek wypełniany przez rodziców, którzy codziennie pomagają dzieciom odrabiać różne zadania. Uważam, że należy również podnieść nauczycielom dodatek za wychowawstwo. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja i pedagodzy powinni być za ten trud lepiej wynagradzani. Proponuję podniesienie tego dodatku o 100%. Koniecznie trzeba zmienić zasady przyznawania stypendium za wysokie wyniki w nauce. Nie może być tak, że uczniowie spełniają kryteria regulaminowe, składają wniosek, a ostatecznie tego stypendium nie otrzymują. Jak zostanę prezydentem zrobię wszystko, aby nie było więcej takich sytuacji.

Chce Pan również wprowadzić projekty dedykowane seniorom, jakie?

- Seniorzy tworzą bardzo liczną i dobrze zorganizowana grupę społeczną w Ostrowie. W tej chwili w mieście działa tylko jeden Klub „Senior+” prowadzony przez Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi”, które miałem przyjemność zakładać. Chciałbym, aby takie miejsca integracji osób w starszym wieku znajdowały się w każdej dzielnicy miasta. Ponadto będę wspierał wszelkie inicjatywy organizacji pozarządowych, które będą chciały wprowadzać różnorodne działania adresowane do seniorów. Podejmę aktywne działania, aby w Ostrowie powstał całodobowy dom opieki senioralnej. Wstępne rozmowy w tym zakresie już poczyniłem.

Gdyby miał Pan przekonać młodego człowieka kończącego studia, aby zamieszkał i pracował w Ostrowie Wielkopolskim, jakich argumentów by Pan użył?

- Ostrów Wielkopolski jest pięknym miastem położonym blisko dużych aglomeracji, do których sprawnie można dojechać samochodem. Jeśli zostanę prezydentem, w naszym mieście będzie funkcjonowała bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich mieszkańców. Ponadto podejmę stosowne kroki, aby wzmocnić ostrowską kolej i wdrożyć rozkład jazdy, który będzie zawierał częstsze połączenia Ostrowa z dużymi ośrodkami. To znacznie ułatwi przemieszczanie się, a także przyczyni do poprawy jakości powietrza. Młodzi ostrowianie znajdą tu godną pracę, a ich dzieci będą mogły skorzystać z opieki w żłobku, a później rozpoczną swoją edukację w przedszkolu. Moja Strategia Ostrów 2023 zakłada, że nasze miasto stanie się znaczącym ośrodkiem nie tylko w Wielkopolsce, ale również w Polsce. Gwarantuję, że Ostrów będzie „magnetycznym” miastem.

 

„Magnetyczne miasto” ciekawe stwierdzenie. Na zakończenie proszę rozwinąć to określenie.

Jestem przekonany, że wspólnie ze wspaniałymi ostrowianami sprawimy, że Ostrów Wielkopolski stanie się „magnetyczny”, czyli taki, który posiada silnego i charyzmatycznego lidera, przyciąga nowych inwestorów, jest połączony z innymi ośrodkami, sukcesywnie odnawia swoją infrastrukturę oraz rozwija i wdraża nowe idee.

Dziękuję za rozmowę.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec Ostrowa
mieszkaniec Ostrowa 21.08.2018, 19:13
Leje wodę i myśli, że „ciemny lud to kupi”. Ostrów to miasto mądrych ludzi i tacy populisci oraz karierowicze podporządkowani partii nie mają tu czego szukać.
Ukasz
Ukasz 17.08.2018, 11:23
Beznadziejny kandydat. Zero pomysłu i same ogólniki nt gospodarki. Syf
holmes
holmes 17.08.2018, 00:05
senatorze -pomoz swojej bylej szkole : Kruszynski wespol z Malagowa zalozyli "Spoldzielnie" zwana SP a pozniej Gimnazjum ... dzis ta Spoldzielnia upada jak PGR......Nie interesuje to ani Malagowej ani senatora......Najwyzej przerobi sie to na ...DomTowarowy : "Tani Chinczyk"
Alicja
Alicja 16.08.2018, 23:04
Na szczurach mi nie zależy, ale jak obecna "Perła" zniknie to się ucieszę! Musi nastąpić koniec tej "pseudo" charyzmatycznej. Tylko łukasz Mikołajczyk!!!
k
k 16.08.2018, 06:47
kłamca tylko dla kasy rozwali to miasto nawet szczury z niego zwieją
Hania
Hania 16.08.2018, 00:23
Senator Mikołajczyk już kilka razy przedstawiał ile zrobił dla Ostrowa! Bardzo wiele tego! Ja z pełnym przekonaniem na niego zagłosuje! NIE dla obecnej mijającej się często z prawdą urzędującej Pani!
Kazimierz
Kazimierz 16.08.2018, 00:18
Ostrów ma szansę na znaczący rozwój tylko pod Prezydenturą Łukasza Mikołajczyka! Mój i wieu moich bliskich głos ma! Prezydent z partii rządzącej to ogromny atut dla miasta! Mikołajczyk ma w Warszawie wiele kontaktów!
Greys
Greys 15.08.2018, 11:03
jak mozna przeprowadzic wywiad z osoba ktorej nie podaje sie imienia i nazwiska tylko z jakiego ugrupowania ja na przyklad tego Pana nie znam ale jest z Pisu wiec napewno na niego glosowac nie bede tyle w temacie!
miratu
miratu 15.08.2018, 10:34
Ten pan obiecuje więcej ,jak pan Jaki w Warszawie , tylko ze to nie wykonalne i to gruszki na wierzbie !
miratu
miratu 15.08.2018, 10:26
Nie dla pisowskich obłudników.Co ten pan zrobił dla Ostrowa będąc senatorem ? Nic ,zupełnie nic .. Ostrów radzi sobie bardzo dobrze bez pisowców kłamliwych !
j
j 17.08.2018, 00:28
nieźle musisz się interesować swoim miastem Arturze, skoro nie wiesz co senator zrobił dla miasta. Czy może perspektywa utraty stołka w biurze prasowym u obecnej prezydent powoduje że takie bzdury wypisujesz ?
benol
benol 15.08.2018, 10:06
Ostrów nie dla PiS-u !! Heloou.

Pozostałe